Wydarzenia i informacje

Pokaz specjalny filmu „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” z udziałem reżysera

  • Wydarzenie: I Pomorskie Forum Wolontariatu w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Miejsce: Kino Muzeum, poziom -3, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (Plac W. Bartoszewskiego 1, Gdańsk)
  • Termin: 11 grudnia 2021 r. (sobota), godzina 18.00
  • Wstęp: bilety w cenie 10 zł do kupienia w kasach MIIWŚ oraz online za pośrednictwem strony internetowej

11 grudnia br. (sobota) o godzinie 18.00 w Kinie Muzeum odbędzie się pokaz specjalny filmu „Obłoki śmierci – Bolimów 1915”. Wydarzenie jest kolejną odsłoną cyklu „KINO:HISTORIA” w MIIWŚ. Gościem specjalnym wydarzenia będzie reżyser, Ireneusz Skruczaj, który opowie o kulisach powstawania swojego filmu oraz odpowie na pytania widzów. Spotkanie z reżyserem poprowadzi dr hab. Grzegorz Berendt p.o. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

„Obłoki śmierci - Bolimów 1915”
„Obłoki śmierci – Bolimów 1915”

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „KINO: HISTORIA”. W sobotę 11 grudnia br. o godz. 18:00 w trakcie pokazu specjalnego z udziałem reżysera, widzom Kina Muzeum zostanie zaprezentowany film „Obłoki śmierci – Bolimów 1915”. Wydarzenie będzie okazją do zobaczenia pełnometrażowego, fabularyzowanego filmu dokumentalnego opowiadającego o narodzinach broni chemicznej z polskiej perspektywy, jak i możliwością spotkania z reżyserem– Ireneuszem Skruczajem, który opowie o kulisach powstania filmu oraz odpowie na pytania publiczności. Rozmowę z twórcą poprowadzi dr hab. Grzegorz Berendt p.o. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wstęp na pokaz jest biletowany. Bilety w cenie 10 zł do kupienia w kasach Muzeum oraz za pośrednictwem strony internetowej (www.muzeum1939.pl).

Jak dodaje Ireneusz Skruczaj, reżyser filmu: „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” to film o pamięci i jej strażnikach. Opowieść o traumie, zapomnieniu i prawdzie. Relacja o perwersji nauki na usługach masowego mordu. Dokument o nieludzkim okrucieństwie i niespotykanym miłosierdziu. To w końcu film o wielkiej historii odnalezionej za progiem rodzinnego domu, mojego domu – Bolimowa. W trakcie I wojny światowej doszło tu do pierwszych masowych ataków przy użyciu broni chemicznej – ludzkość przekroczyła kolejną haniebną granicę. Motywem przewodnim filmu są śmiercionośne obłoki gazu bojowego. W 1915 roku spowiły one malowniczy pejzaż Bitwy nad Rawką i Bzurą, w której wojska rosyjskie usiłowały powstrzymać marsz Niemców z Łodzi na Warszawę. Wydarzenia te spowiło następnie ludzkie zapomnienie. Spod jego zasłony tylko nieliczni słyszeli szept domagającej się upamiętnienia prawdy o losie ofiar. Mój film ma tę prawdę uwiecznić, uhonorować osoby, które poświęciły jej lata swojego życia i opowiedzieć ją młodym pokoleniom językiem nowoczesnego kina wojennego. Kluczowym środkiem wyrazu są realistyczne, dynamiczne sceny batalistyczne, ukazujące najważniejsze momenty bitwy tak, jak wyglądały one w rzeczywistości. Ujęcia są brutalne, ale takie było oblicze tej wojny.

Grudniowy repertuar Kina Muzeum

Obłoki śmierci – Bolimów 1915

  • Reżyseria: Ireneusz Skruczaj
  • Kraj produkcji: Polska 2020
  • Gatunek: fabularyzowany dokument
  • Czas trwania: 65 minut
„Obłoki śmierci - Bolimów 1915”
„Obłoki śmierci – Bolimów 1915”

Opis filmu: „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” to pełnometrażowy, fabularyzowany film dokumentalny opowiadający o narodzinach broni chemicznej z polskiej perspektywy. Film relacjonuje przebieg jednych z pierwszych ataków gazowych w dziejach, do których doszło w trakcie I wojny światowej, w samym sercu współczesnej Polski – pod Bolimowem.

W latach 1914-1915 w Bitwie pod Bolimowem zginęło około 80 tysięcy żołnierzy. Państwa Polskiego nie było wówczas na mapie Europy. Na jego ziemiach starły się ze sobą potężne armie trzech zaborczych mocarstw – Imperium Rosyjskiego, Cesarstwa Niemieckiego i Austro-Węgier. Przebieg przedstawionych w filmie wydarzeń jako pierwszy opisał w latach 70. Francuz André Malraux, w powieści „Łazarz” (uznanej przez ówczesne polskie władze za fikcję).

Film Skruczaja nie jest kolejnym, suchym dokumentem historycznym, jakie znamy z popularnonaukowych stacji telewizyjnych. Twórca oparł przekaz dzieła na efektownych scenach batalistycznych, zrealizowanych językiem nowoczesnego kina wojennego. Zabieg ten pozwala widzom przenieść się w samo centrum relacjonowanych wydarzeń i doświadczyć losu polskich żołnierzy, walczących w armii rosyjskiej i niemieckiej, na tle epokowego wydarzenia – narodzin broni masowego rażenia.

Przebieg i koszmar walk pod Bolimowem komentują naukowcy prowadzący badania archeologiczno-historyczne w ramach programu „Archeologiczne przywracanie pamięci o Wielkiej Wojnie”: archeolog dr Anna Zalewska, historyk Stanisław Kaliński – autor książki „Bolimów 1915” oraz specjalista ds. broni chemicznej dr Maciej Śliwakowski. Materiał wzbogacono unikalnymi materiałami archiwalnymi pozyskanymi z brytyjskich, niemieckich i amerykańskich archiwów. Lektorem w filmie jest aktor – Mirosław Zbrojewicz.

Film jest produkcją niezależną, zrealizowaną dzięki zaangażowaniu niemal 200 osób: członków ekipy, mieszkańców Bolimowa, rekonstruktorów historycznych i aktywistów lokalnego stowarzyszenia. Znacząca dla powstania filmu była także zbiórka pieniędzy na portalu PolakPotrafi.pl. Dzięki niej projekt wsparło ponad 250 donatorów.

Prace nad projektem trwały w sumie 5 lat, zdjęcia zrealizowano w trakcie 25 dni zdjęciowych, w 13 lokalizacjach. Zgromadzono niemal 100 godzin materiałów, z których powstał pełnometrażowy film. (Opis dystrybutora, Best Film)

Ireneusz Skruczaj – urodzony w 1985 r., montażysta telewizyjny i filmowy, medialny freelancer, właściciel firmy Crew Production. Wychowany w Bolimowie, lokalny patriota, zawsze wiedział, że jego pierwszy, oryginalny projekt będzie poświęcony historii tego wyjątkowego miejsca.

Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.