Wydarzenia i informacje

Pomnik rtm. Witolda Pileckiego stanie przed Muzeum II Wojny Światowej

Wysoka na cztery metry (razem z cokołem) figura z brązu rtm. Witolda Pileckiego stanie przed Muzeum II Wojny Światowej.  Przygotuje go studio rzeźby Michał Jagodziński Jagenmeer -zwycięzca konkursu. Pomnik zostanie odsłonięty 17 września.

Na konkurs zostało zakwalifikowanych 33 artystów, z czego swoje prace dostarczyło do Muzeum 15 z nich. Żadna z nadesłanych prac nie podlegała wykluczeniu. W trakcie obrad Jury Konkursowego w dniu 23 kwietnia 2019 r. dokonano oceny prac konkursowych wg określonych w regulaminie kryteriów. Oceniono również zgodność prac z istotnymi wymogami określonymi w Regulaminie Konkursu.

Pierwszą nagrodę w wysokości 25 000 zł otrzymała praca Studia Rzeźby Macieja Jagodzińskiego - Jagenmeera. Drugą nagrodę w wysokości 15 000 zł brutto otrzymała praca autorstwa Stanisława Szwechowicza - rzeźbiarz; Artur Grodziński - architekt. Trzecią nagrodę w wysokości 10 000 zł brutto otrzymała praca Adama Arabskiego.
Pierwszą nagrodę w wysokości 25 000 zł otrzymała praca Studia Rzeźby Macieja Jagodzińskiego – Jagenmeera. Drugą nagrodę w wysokości 15 000 zł brutto otrzymała praca autorstwa Stanisława Szwechowicza – rzeźbiarz; Artur Grodziński – architekt. Trzecią nagrodę w wysokości 10 000 zł brutto otrzymała praca Adama Arabskiego.

Najwyżej została oceniona praca Studia Rzeźby Macieja Jagodzińskiego – Jagenmeera
Praca ta otrzymała pierwszą nagrodę w kwocie 25 000 zł brutto oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie pomnika. Uzyskała 100% według kryteriów Regulaminu Konkursu.

Jury Konkursowe uznało tę pracę za najlepszą ze względu na najwyższą atrakcyjność formy plastycznej. Wysoko oceniono czytelność ideową projektu, ukazującą wiele aspektów postaci i klarowność przekazu, a także pod względem dostosowania wyrazu do zastosowanych środków. Doceniono oryginalną, dynamiczną formę kompozycji oraz dobre dopracowanie rysów twarzy. Praca została wybrana jednogłośnie przez Jury Konkursowe.

– 4 metrowy pomnik przedstawia postać Rotmistrza Witolda Pileckiego na cokole. Postać uchwycona jest w ruchu, odzwierciedlającym w symboliczny sposób jego pobyt i brawurową ucieczkę z obozu Auschwitz. Pilecki przedstawiony w mundurze rotmistrza, gestem dłoni odrzuca za siebie obozową czapkę. Mierząca 2,80 m rzeźba odlana jest z brązu i osadzona na cokole wykonanym z blachy kwasoodpornej i blachy kortenowskiej. Forma cokołu nawiązuje do architektury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Uroczyste odsłonięcie pomnika planowane jest na 17 września. Będzie to część obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Koszt budowy pomnika to 430 tysięcy złotych.

Zapis konferencji prasowej na której zaprezentowano zwycięski projekt pomnika rtm. Witolda Pileckiego.

Ankieta
Być może konieczne będzie wyłączenie rozszerzenia w przeglądarce, AdBlock lub podobnych, inaczej  sonda może nie działać.

Projekt pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego autorstwa Macieja Jagodzińskiego

Jury przewodniczył

 • Prof. Stanisław Radwański – Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Skład Jury

 • Prof. Mariusz Białecki – Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
 • Dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG – Zastępca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Dr hab. Stanisław Brach, Prof. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
 • Dr inż. arch. Bazyli Domsta – Studio Architektoniczne Kwadrat Sp. z o.o.
 • Tomasz Gieszcz Dyrektor Biura Wojewody Pomorskiego
 • Dr Janusz Janowski, Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków
 • Mgr Jacek Kiciński – artysta rzeźbiarz, autor pomnika Rotmistrza Witolda Pileckiego w Warszawie
 • Dyrektor Andrzej Kondracki reprezentant Marszałka Województwa Pomorskiego
 • Mgr Tomasz Kucharski – artysta malarz, Wiceprezes Związku Polskich Artystów Plastyków
 • Dr hab. Jan Sikora – Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
 • Adam Siwek – Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN

Andrzej Ługin, materiały prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.