Domy Towarowe Centrum w Warszawie, 2018 r.

To pierwszy od wielu lat dyskutowany publicznie projekt, który przełamuje monopol szklano-betonowych brył. Pierwszy, który tak otwarcie nawiązuje do odrzuconego w XX wieku przez modernistów języka architektury klasycznej. Prowokacja architektoniczna? Na pewno. Tym razem jednak zamiast kolejnej nowoczesnej propozycji w przestrzeni historycznej (żeby wymienić tylko nowoczesne projekty odbudowy Pałacu Saskiego) mamy uderzenie w budynek będący ikoną powojennego modernizmu. Pomysł Tomasza Gerasa przebudowy warszawskich Domów Handlowych Centrum spotkał się z dużym zainteresowaniem mediów, a sam architekt doczekał się nawet wywiadu radiowego. Reakcje? Głównie pozytywne, choć nie brakuje również głosów przeciwnych (np. na forum Gazety Wyborczej opinie były podzielone z przewagą głosów krytycznych, podobnie na forum FB/Nowa Warszawa).

DT Centrum – projekt Tomasza Gerasa

Link do wywiadu radiowego, jak i artykułów w prasie zamieszczamy poniżej.

Geras jest zwolennikiem powrotu do źródeł europejskiej architektury. Taka architektura, zauważa, jest powszechnie lubiana i coraz bardziej popularna na świecie. Według Gerasa ”nie ma dychotomii między „klasyczny” i „współczesny” – tylko między „klasyczny” i „modernistyczny”/„awangardowy”. Pierwszy termin odnosi się rozwiązań, które osiągnęły formę wystarczającą i najodpowiedniejszą zarazem. Pozostałe dwa wyrastają z kultu innowacji, implikującego niekończącą się nigdy tymczasowość”.

DT Centrum – projekt Tomasza Gerasa

Domy handlowe nie zostaną raczej przebudowane w najbliższym czasie, natomiast trwa konkurs na projekt Pomnika Bitwy Warszawskiej, który ma mieć formę łuku triumfalnego. Być może w tym miejscu piękno architektury klasycznej miałoby większe szanse zaistnienia?

Projekt Tomasza Gerasa
Projekt fasady DT Centrum autorstwa Tomasza Gerasa

Krzysztof Czyż

Historyk sztuki, badacz architektury renesansowej, społecznik, członek stowarzyszenia INTBAU promującego dawną architekturę, aktywista stowarzyszenia Saski 2018. Razem z dr. Grzegorzem Kęsikiem założył i prowadzi profil FB/Rekonstrukcje i odbudowy traktujący o współczesnej architekturze tradycyjnej, mieszka w irlandzkim Galway.

 

5 thoughts on “Projekt przebudowy Domów Towarowych CENTRUM w Warszawie

  • Kiedy architekt jest początkujący albo jest beztalenciem, to wymyśla takie coś. Coś, co nijak nie ma się do przeszłości. Neoklasycystyczne elewacje, stanowiące alter ego Pałacu Kultury i Nauki. Zamiast szukać inspiracji w socrealizmie, powinien być opracowany projekt przebudowy PKiN w stylu art deco. To rzeczywiście miałoby sens, bo dar Stalina nie jest ozdobą Warszawy, a symbolikę ma dość kontrowersyjną.

    Pebeo
    (warszawiak od urodzenia)

    Odpowiedz
  • A utalentowani projektują szklane centra handlowe?
    To jest projekt, może zabawa, a jeśli Pan chce przebudować PKiN, to proszę bardzo. Czekamy na pańskie osiągnięcia (oczywiście, na poważnie).

    Odpowiedz
  • Paskudne, a przy tym nijakie. Szkoda przestrzeni na takie coś.

    Wyglada jeszcze gorzej niż pseudonowoczesne projekty Kozikowskiego w 3miescie.

    Odpowiedz
  • Jedno słowo mi się nasuwa: paskudztwo!

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.