Z dedykacją dla śp. Roberta Krygiera. Zacznę od wyjaśnienia, że do pomysłu filmu dokumentalnego o genezach i mechanizmach, z powodu których przydano Gdańskowi łatki Małej Sycylii i Republiki Deweloperów, natchnęły nas działania śp. Roberta Krygiera, który przez wiele miesięcy próbował rozgryźć mechanizm przewłaszczenia w Gdańsku dobra wspólnego.

Środa 02.02 godz. 21.05 TVP1
Piątek 04.02 godz.19:15 TVP3 Gdańsk

Covidowe restrykcje i paraliż komunikacyjny świata wymusił na Krzysztofie Puternickim przerwanie kontynuacji reportaży „Polskie Ślady”. Odpadła część afrykańska. Był czas, żeby zająć się tematami, o których rozmawialiśmy z Robertem, wielu działaczami społecznymi w Trójmieście, urzędnikami, prawnikami. Powstała wizja Tryptyku: na początek Mała Sycylia, czyli podłoże, dlaczego właśnie w Gdańsku powstawały zalążki wielu nieprawidłowości, implementowanych później na całą Polskę. Potem mechanizmy stworzone, jako skutek rozwijania owych zalążków w Republice. W trzeciej części (obecnie kończonej) przyjrzymy się i spytamy: dlaczego ten proceder nadal trwa…?

Przeczytaj: Gdańszczanie kontra „republika deweloperów”

Udało się namówić producenta, montażystów i operatorów, a potem  emisję  na TV3 Gdańsk oraz TVP.

Udało się namówić do rozmów przed kamerą działaczy, dziennikarzy, naukowców i radnych, do próby diagnozy działań samorządowych. Ujawnienia kulis, zza których wyłania się niezwykle szkodliwy dla mieszkańców, proceder. Utrwalany przez całą rzeszę ludzi, zamieniających się stanowiskami jak krzesełkami na karuzeli.

Nie będę zdradzać wszystkich szczegółów ujawnianych w filmie. Jednak muszę napisać o fragmencie, w którym dzisiaj będzie można zobaczyć i posłuchać śp. Roberta Krygiera. Otóż Roko spędził wiele czasu w KRS śledząc przepływy kapitałowe oraz zmiany w zarządach spółek i spółdzielni, a w efekcie tej pracy można było stworzyć podstawy do złożenia zawiadomienia do instytucji kontrolnych o widocznych nieprawidłowościach w zarządzaniu mieniem publicznym. Efekt? Owszem, zarzuty się potwierdziły, ale umiejętnie żonglowanie terminami doprowadziło, że większość zarzutów się przedawniła… Nihil novi.

Na szczęście Robert miał okazję zobaczyć gotowy film. Na nieformalnym pokazie dla ludzi, którzy się w nim wypowiadali.

Dzisiaj chcielibyśmy podziękować kolejny raz za to, że był. Że chciał. Że nie bał się. Że potrafił inspirować innych.

Bez takich ludzi, takich inspiracji do działania ugrzęźniemy w marazmie i akceptacji praktyk, które niszczą nasze życie codzienne. Które utrwalają szkodliwe układy.

Zapraszamy Was do oglądania 2 odcinka Tryptyku 02.02.2022 (środa) o 21-ej w TVP1. W piątek, po Panoramie będzie emisja w TV3 Gdańsk. Przed emisją autor i zaproszeni goście porozmawiają o filmie z red. Małgorzatą Rakowiec.

Małgorzata Fechner – Puternicka


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

2 thoughts on “Republika Deweloperów – mechanizm nieprawidłowości

  • Obejrzałem „Republikę deweloperów” Szkoda, że o głos nie poproszono dr. Jana Śpiewaka, który mógłby pogłębić i uzupełnić temat o przykłady z Warszawy. Szkoda, że reżyser nie rozmawiał ze świadkami spacerując po uliczkach, placach i osiedlach deweloperów, bo widok rozwalonych w fotelach ciekawych rozmówców był bardzo nieciekawy. Dr Jan Śpiewak ten sam proceder w odniesieniu do Warszawy opisał w swej książce pt. „Ukradzione miasto”.

    Odpowiedz
    • Rozwalonych w fotelach? Jakoś nie widziałem.

      Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.