W październiku zakończył się remont konserwatorski secesyjnej Kamienicy Pod Żabami. W trakcie remontu odnowiona została nie tylko elewacja budynku (przywrócono historyczną kolorystykę), ale również odtworzono oryginalne pokrycie dachu – blachę zastąpiła glazurowana dachówka ułożona w historyczny wzór. Ponadto zrekonstruowano secesyjne kute elementy zwieńczenia wieży. Odtworzenie kolorystyki dachu możliwe było dzięki przypadkowemu odkryciu kilku ocalałych dachówek podczas wizji konserwatorskiej na strychu.
Remont, który wykonał właściciel kamienicy dofinansowało miasto (72 tys. zł./60 proc. kosztów). Projekt przygotowała architekt Katarzyna Kasolik-Suchanek.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Wypięknieje również zaniedbany plac, przy którym stoi kamienica, czyli dawny Rynek w Białej. W przyszłym roku parking zniknie, a zastąpi go reprezentacyjna przestrzeń z dwoma szpalerami drzew, stylowe ławeczki i lampy oraz fontanna z postaciami żab. W nieistniejącej części północnej pierzei Rynku zasadzone zostaną tymczasowo drzewa zasłaniające dom handlowy Klimczok (projekt dopuszcza powstanie w tym miejscu nowej zabudowy przyrynkowej).

Szczegółowy projekt modernizacji

Widok na kamienicę „Pod Żabami” w Bielsku-Białej z wieży kościoła ewangelickiego.
Fot. P. Kajzer

Rekonstrukcje i odbudowy

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach:

Prace prowadzone są na podstawie projektu, opartego o badania konserwatorskie stratygraficzne oraz zachowaną archiwalną ikonografię i objęte zostały dofinansowaniem przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej.
Kamienica „Pod Żabami” to ikoniczny zabytek Bielska-Białej i jeden z podręcznikowych przykładów secesji. Powstała na początku XX wieku, a zaprojektował ją znany architekt z Białej – Emanuel Rost jun. (1848–1915).
Budynek znajdujący się na rogu placu Wojska Polskiego i ulicy Targowej swoją nazwę zawdzięcza, umieszczonej na portalu na elewacji północnej, kompozycji rzeźbiarskiej z dwiema biesiadującymi żabami, z których jedna, oparta jest o beczkę i trzyma kieliszek oraz pali fajkę, a druga przygrywa na mandolinie.

oprac.: Anna Pisarska-Umańska

Targowa, Bielsko-Biała, województwo śląskie, Polska

One thought on “Słynne ”bielskie żaby” w nowej odsłonie

  • Ile w gdańsku jest kamienic które przetrwały wojnę ale straciły swoje piękno na przestrzeni lat. Może kiedyś się je odtworzy ale na pewno nie za obecnej władzy. Brawo Bielsko-Biała.

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.