• Wydarzenie: spektakl teatralny „Sen” w reżyserii Magdaleny Gajewskiej
  • Miejsce: sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego,  Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Czas: 1 sierpnia 2019 r.  godz. 18.00
  • Ceny biletów: 15 zł/20 zł dostępne w sprzedaży na: https://bilety.muzeum1939.pl/ oraz w kasach Muzeum

W ramach wydarzeń upamiętniających 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – 1 sierpnia o godz. 18:00 serdecznie zapraszamy do Muzeum na premierę spektaklu „Sen” w reżyserii Magdaleny Gajewskiej.

Spektakl „Sen” jest zwieńczeniem trwającego blisko pół roku projektu edukacyjno-teatralnego „Zmieniając perspektywę. Edycja II”, skierowanego do młodzieży. Sztuka została przygotowana przez grupę warsztatową w reżyserii animatorki kultury i reżyserki Magdaleny Gajewskiej. Premiera spektaklu odbędzie się 15 czerwca z gościnnym udziałem gościa honorowego – profesora Jerzego Grzywacza (żołnierza Armii Krajowej, Powstańca Warszawskiego).

Obsada: głos świadka historii – prof. Jerzy Grzywacz, Barbara Andrzejewska, Aleksandra Dacka, Mateusz Gadomski, Hanna Irzyńska, Aleksandra Kosiak, Jagna Kosiak, Izabela Kosiak (gościnnie), Michał Kurdziel, Agata Małachowska, Amadeusz Mazur, Anna Meller, Katarzyna Meller, Zofia Stanisławek, Hanna Stankiewicz, Klaudia Szymańska, Borys Wiśniewski, Milena Zimny

Spektakl dotyka tematyki działalności młodych osób w tym harcerzy na rzecz ruchu oporu w ramach działań konspiracyjnych małego sabotażu w okresie okupacji podczas II wojny światowej. Przedstawienie skierowane do widzów powyżej 12 roku życia.

Do założeń edukacyjnych, wychowawczych i społecznych projektu należy zaliczyć: edukację historyczną w zakresie wybranych zagadnień dotyczących II wojny światowej oraz historii Polski, edukację artystyczną w zakresie rozwoju podstawowych kompetencji scenicznych oraz umiejętności aktorskich, kształtowanie świadomych i dojrzałych postaw patriotycznych oraz obywatelskich, jak również rozwój kompetencji społecznych takich jak współpraca w grupie i komunikacja.

Kolejne przedstawienia dla uczniów trójmiejskich szkół planowane są na sezon jesień-zima 2019.

Przedsięwzięcie sprzyja rozwojowi zarówno uczniów, uczestników projektu, jak również uczniów – widzów, poprzez przybliżanie tematów poruszanych w ramach regularnych zajęć szkolnych na lekcjach historii, języka polskiego oraz wiedzy o kulturze, w nietypowy sposób bo poprzez sztukę teatralną. Przedstawienie może być impulsem do pogłębienia wiedzy historycznej i kulturowej, sięgnięcia do źródeł, jak również punktem wyjścia do dyskusji, pogadanki czy wykładu w trakcie zajęć lekcyjnych lub w ramach koła zainteresowań. Spektakl może stanowić dodatkowe narzędzie edukacyjne, wspomagające tradycyjne metody nauczania.

Gdy młodość pełna entuzjazmu, ducha i pasji zderza się z brutalnością okupacji, nie ma miejsca na bierność. Pragnienie wolności okazuje się być silniejsze od  terroru, strachu i pokusy bezczynności. Głęboka solidarność przeradza się w niespotykany wcześniej na taką skalę ruch oporu z niebagatelną rolą młodych. Zwyczajna młodzież postawiona w nadzwyczajnych okolicznościach daje świadectwo heroizmu i dojrzałości.

Sztuka pragnie być hołdem pamięci dla przeszłości, jak również inspiracją do wdzięczności za wolność dziś.

Magdalena Gajewska – animatorka kultury, instruktorka teatralna i reżyser spektakli teatralnych z udziałem najmłodszych, pedagog, trener Odysei Umysłu. Absolwentka Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, później Animacji Kultury na Akademii Sztuk Pięknych. Ukończyła pierwszy i drugi stopień Szkoły Dramy Stosowanej. Doświadczenie pedagogiczne zdobyła podczas Studiów Pedagogicznych, pracy w szkole oraz licznych działań twórczych z dziećmi i młodzieżą. Współpracowałam między innymi z Instytutem Pamięci Narodowej, Europejskim Centrum Solidarności, Gdańskim Archipelagiem Kultury, CSW Łaźnia 2, Gdańskim Towarzystwem Przyjaciół Sztuki, Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, Żuławskim Ośrodkiem Kultury, Iławskim Centrum Kultury i Starogardzkim Centrum Kultury.

  • Scenariusz, reżyseria, kostiumy: Magdalena Gajewska
  • Muzyka: Jan Elf Czerwiński
  • Scenografia i wizualizacje: Wanda Piskorska
  • Organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Patronat honorowy: sekretarza stanu w MKiDN Jarosława Sellina oraz wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha
  • Mecenat: Grupa Energa – Mecenas Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 
  • Patronat medialny: TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk S.A. Gdańsk Strefa Prestiżu

Gdańsk Strefa Prestiżu 

materiały prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.