W siedzibie NSZZ „Solidarność” przy ul. Wały Piastowskie 24 w Gdańsku, w sali „Akwen” odbyło się spotkanie autorskie z Marią Giedz – osobą niezwykle wszechstronną: historykiem sztuki, konserwatorem zabytków, dziennikarką i podróżniczką, która zaprezentowała przybyłym gościom swoją najnowszą publikację na temat Pomorza.
Książka ta zatytułowana „Pomorze mniej znane” wydana została przez Wydawnictwo „Patria Media”. Jego przedstawiciel, Adam Chmielecki, zasiadł na podium obok Autorki i to on przywitał przybyłych gości.
Dodam, iż patronat medialny nad książką roztoczyły: TVP 3 Gdańsk, Radio Gdańsk, „Magazyn Solidarność”, „Poznaj Świat”, Gdańsk Strefa Prestiżu, „Kurier Wnet” i Wnet FM.
Przedstawiciele wymienionych mediów też byli obecni na uroczystości. Po słowie wstępnym wypowiedzianym przez Wydawcę, głos zabrała Autorka. Przybliżyła zasłuchanemu audytorium kulisy swej pracy nad tą publikacją. Opowiedziała, czym kierowała się wybierając konkretne miejscowości, z którymi postanowiła zapoznać czytelników.
W czasie spotkania zaprezentowała tylko niektóre z nich. A trzeba wiedzieć, iż przewodnik ten zawiera przykłady ponad stu pięćdziesięciu pomorskich miejscowości: miast, miasteczek i wsi oraz ponad sto dwadzieścia propozycji tras zwiedzania regionu.
Jak wiemy Pomorze jest regionem zróżnicowanym. Składa się z kilku odrębnych krain. Każdej z nich Autorka poświęciła osobny rozdział książki. W pierwszej kolejności zwróciła uwagę czytelnika na Trójmiasto. Dalsze rozdziały poświęciła Kaszubom, Kociewiu, Żuławom i Powiślu.
Dla ułatwienia korzystania z przewodnika poszczególne rozdziały zostały wyróżnione odrębnym kolorem.
Maria Giedz tłumaczyła zebranym gościom, iż postanowiła zachęcić czytelników do odwiedzenia nie tylko tych najbardziej znanych miejscowości regionu, jak Kościerzyna, albo Kartuzy na Kaszubach, czy Pelplin na Kociewiu. Bowiem obok nich często znajdują się nieduże, mało popularne wsie o bogatej historii, bądź owiane ludowymi podaniami. Wiele z nich słynie z malowniczego położenia lub unikatowych dzieł sztuki.
Autorka często przypadkiem odkrywała je w czasie swych licznych peregrynacji po tym regionie. Następnie szukała informacji o danej miejscowości. Zgłębiała dokumenty w archiwach kościelnych, odbywała długie rozmowy z przedstawicielami tamtejszej ludności, zgłębiała dostępną literaturę i artykuły prasowe.
Trochę inaczej powstawał rozdział poświęcony Trójmiastu. W tym przypadku Autorka postanowiła zapoznać czytelników z mniej znanymi tutejszymi atrakcjami, na których temat zwykle milczą ogólnodostępne przewodniki.
Aby bardziej zachęcić czytelników do poznawania tego niezwykłego regionu, Maria Giedz zilustrowała wspomniane opowieści swoimi autorskimi fotografiami, które doskonale oddają piękno poszczególnych miejscowości. Podała również różne możliwości dojazdu do każdej z nich.
Pod koniec spotkania Autorka z uwagą wysłuchała pytań oraz sugestii ze strony gości.
Ostatnim punktem programu był skromny poczęstunek, w czasie którego goście mieli możliwość uzyskania autografu Marii Giedz oraz odbycia z nią miłej, krótkiej rozmowy.