Świbno

Świbno (niem. Schiewenhorst, ) – obecnie część miasta Gdańska, w dzielnicy Wyspa Sobieszewska. Dawniej wieś rybacko-letniskowa. Świbno zostało (wraz z całą Wyspą Sobieszewską) przyłączone w granice administracyjne miasta w 1973, wcześniej należało do gminy Sobieszewo, a do 1954 roku samo było siedzibą gminy.

Pierwsze wzmianki o okolicy pochodzą z 1503 roku, określano ją wtedy jako nieużytki i pastwiska. Spis z 1886 r. mówi o 17 domach z 271 mieszkańcami. Świbno przejmować wtedy zaczęło funkcje rekreacyjne, podobnie zresztą jak pobliskie Sobieszewo. Nad morzem urządzono kąpielisko.

Podjęcie budowy przekopu Wisły stało się dla tej osady ważnym zdarzeniem.  Na wale ulokowano kolonię świbnieńską złożoną z drewnianych bądź murowanych domów rybackich o zbliżonych formach, detalach i snycerce. W miejscu niewielkiego jeziora zbudowano port. Z Mikoszewem Świbno łączyło się trzema połączeniami promowymi, dwoma pasażerskimi i kolejowym.

Przeprawa promowa w 1898 roku:

To samo miejsce w roku 1918 z parowym promem drogowym, oraz zajazd z wyszynkiem, w którym i letnicy świętowali słoneczny dzień i rybacy udane połowy.

Początek XX w. to czas, kiedy doprowadzono kolej wąskotorową do Świbna, skąd część składu przewożono na drugi brzeg, by kontynuował swoją podróż do Stegny i Sztutowa. W 1931 r. we wsi zarejestrowanych było 131 rybaków. Po II wojnie światowej rybakami zostali polscy osadnicy zrzeszeni w Spółdzielni Rybackiej „Wyzwolenie”.

Edward Jankowski

Wyśrodkuj mapę

One thought on “Świbno

  • ŚWIBNO-jestem bardzo związany z tą miejscowoscią,urodziłem się w Swibnie.moja rodzina z matki jak i z ojca strony osiedlili się w świbnie-rybacy kutrowi.najlepsze dziecięce wspomnienia -to Swibno.Rodzina związana ze Sp.rybacką WYZWOLENIE.jeden z moich Dziadków był współzałozycielem tej spółdzielni.potem usamodzielnili się jako rtbacy indywidualni-trochę szykanowani przez władzę jako ci gorsi/prywatna inicjatywa.ciągle pamiętam tamto Swibno-lata 1948(urodzony w świbnie)-1960.pozdrawiam wszystkich „SWibniaków z tamtego okresu”

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *