Święto Miodu Pszczółkowskiego to coroczne dożynki gminy Pszczółki, które przyciągają tłumy. Tradycyjnie odbyły się w Parku Lipowym, tym razem 28 sierpnia, a obchodom towarzyszyły liczne atrakcje.
- przeczytaj: Dożynki w Pszczółkach w 2019 r.
Święto rozpoczęto od uroczystej mszy w kościele pw. Św. Wawrzyńca w Różynach, którą poprowadził Arcybiskup Metropolita Gdański, Jego Ekscelencja Tadeusz Wojda. Później mieszkańców czekały liczne atrakcje, m.in.:
- animacje dla dzieci
- musical „Ula i pszczoły”
- występ młodzieży z Kuźni talentów
- pszczele miasteczko
- stoiska pszczelarskie, sołeckie i koła gospodyń wiejskich
- koncerty i pokazy taneczne
- występ Kabaret Łowcy. B i Haliny Mlynkovej
- zabawa do północy poprowadzona przez duet D&D Party
Mogliśmy podziwiać piękne wieńce dożynkowe z sołectw: Kolnik, Kleszczewko i Ulkowy. Rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec oraz konkurs na zielnik, który wygrała młodziutka Julia Górska. Uhonorowano również Tadeusza Wojtasa nagrodą Złotej Barci oraz Wojciecha Chmielewskiego w zawodach wędkarskich.
Zauważyliśmy obecność posłanek: Magdaleny Sroki i Małgorzaty Chmiel, radnych powiatu gdańskiego, zaprzyjaźnionych z Pszczółkami wójtów (Tczew, Trąbki Wielkie, Przywidz) oraz wielu innych znakomitych gości, w tym litewskiej delegacji z Niemenczyna. Gospodarzem był oczywiście wójt gminy Pszczółki Maciej Urbanek, a starostami dożynek pp. Kot z Rębielcza.
Miód Pszczółkowski jest wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych, utworzonych na mocy ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych. Na Listę wpisywany jest produkt, którego jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Za tradycyjne uważa się metody wykorzystywane od co najmniej 25 lat. Produkt ubiegający się o taki wpis powinien ponadto stanowić element tożsamości społeczności lokalnej i należeć do dziedzictwa kulturowego regionu, z którego pochodzi.
Miód Pszczółkowski jest takim produktem tradycyjnym, najbardziej rozpoznawalnym w powiecie gdańskim. Mamy jego trzy rodzaje:
- miód majowy (na bazie rzepaku i mniszka lekarskiego), intensywny słodki smak i zapach
- miód czerwcowy (z nektaru kwiatowego łąk i ogrodów), delikatny
- miód lipcowy (spadź i lipa), wyrazisty, z nutką goryczy
Nasza delegacja wyjechała dobrze zaopatrzona w miody – Miód Pszczółkowski, malinowy, akacjowy, z mniszka lekarskiego, wrzosowy, kurkumowo-imbirowy, a to tylko namiastka tego, co można było kupić.