„Szczegółowa historia Oruni” autorstwa Ernsta Waagego, oruńskiego sołtysa z połowy XIX wieku, jest dziełem fundamentalnym dla poznania historii dzisiejszej dzielnicy Gdańska, wówczas podgdańskiej wsi. Dawną Orunię poznajemy z książki oczami mieszkańca i zarazem gminnego urzędnika, który ma dość specyficzne spojrzenie na zarządzaną przez siebie miejscowość, jednak zawarte w jego książce informacje są w dużej części jedynym, co wiemy o niektórych okresach historii Oruni.

Orunia

Zanim oddamy do rąk Czytelników prawdziwą książkę, przetłumaczoną na język polski przez zespół Aleksander Masłowski – Roman Kowald, która już niedługo ukaże się nakładem Oficyny Pomuchel w ramach serii „Gdańsk XIX”, już dziś przedstawiamy pierwszy fragment książki w wydaniu dźwiękowym. Na początek kilka informacji o oruńskim kościele.

Wkrótce część druga, poświęcona naprawianiu trudnej młodzieży za sprawą miłości. Zapraszamy do internetowej księgarni Oficyny Pomuchel, gdzie jeszcze wprawdzie nie ma „Szczegółowej historii Oruni”, dostępne są jednak poprzednie części serii „Gdańsk XIX”.

Aleksander Masłowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *