Poniżej przedstawiam uaktualniony program obchodów 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej.

materiał wcześniejszy: Program obchodów 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej

Widowisko multimedialne „Poland: First to Fight”

 • 23-25 SIERPNIA 2019, godz. 20:45, 22:00 i 23:15, plac przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wstęp wolny, wejściówki do pobrania na stronie internetowej MIIWS od 19 sierpnia 2019

Nowoczesne i atrakcyjne widowisko multimedialne wykorzystujące innowacyjne technologie, takie jak projekcje mappingowe 3D, diodowe i wielkopłaszczyznowe współgrające ze specjalnie przygotowanym dźwiękiem oraz wielkoformatową animacją powstało, by godnie, podniośle i atrakcyjnie upamiętnić polski wkład w zwycięstwo nad nazizmem, a także wyrazić hołd, szacunek i wdzięczność dla bohaterów, którzy oddali życie za niepodległość Polski. Widowisko zostało zaplanowane na placu przed budynkiem Muzeum. Każdego wieczora w dniach 23-25 sierpnia odbędą się 3 pokazy widowiska.

Poland first to fight

Międzynarodowa konferencja naukowa „Pakt dla wojny. Zmowa Hitler-Stalin z 23 sierpnia 1939 r. z perspektywy 80 lat od wybuchu II wojny światowej”

 • 23-24 SIERPNIA 2019, godz. 10:00-17:00 i 10:00-14:00, sala konferencyjna im Jana Olszewskiego, MIIWS

23 sierpnia 2019 r. przypada 80. rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, do którego dołączony został tajny protokół w którym Hitler i Stalin podzielili strefy wpływów III Rzeszy i Związku Sowieckiego w Europie Środkowo-Wschodniej. Waga tego dokumentu dla dyskusji o genezie wybuchu II wojny światowej jest nie do przecenienia. Zawarte w nocy z 23 na 24 sierpnia porozumienie pomiędzy obu dyktatorami zmieniło świat. Poza tym, że uzgodniono w nim dokonanie IV rozbioru Polski, zmówiono się także w sprawie Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy i Besarabii. Tzw. pakt o nieagresji faktycznie oznaczał finalizowanie agresywnych planów Stalina i Hitlera wobec niepodległych państw, które ustawili w roli przedmiotów podporządkowanych realizacji interesów Niemiec i ZSRS.

W 80. rocznicę podpisania przez Ribbentropa i Mołotowa paktu o agresji wobec państw Europy Środkowo-Wschodniej, Muzeum II Wojny Światowej organizuje dwudniową międzynarodową konferencję m.in. z udziałem historyków z państw, których dokument ten dotyczył. W zamierzeniu inicjatora ma ona stać się naukową płaszczyzną spotkania i dyskusji o doświadczeniu dalekosiężnych skutków tajnego protokołu dla poszczególnych państw w perspektywie ich doświadczenia kataklizmem II wojny światowej. Ważnym elementem konferencji będzie również osobny panel z udziałem muzealników z kilku państw, którzy podzielą się swoim doświadczeniem w kreowaniu narracji muzealnej dotyczącej genezy II wojny światowej.

Pakt Ribbentrop-Mołotow

 

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz otwarcie wystawy czasowej w budynku Elektrowni

 • 1 WRZEŚNIA 2019, budynek Elektrowni na Westerplatte, tuż po zakończeniu uroczystości pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, wstęp wolny

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku –  przygotowuje ekspozycję w historycznym budynku Elektrowni, na której zaprezentowane zostaną eksponaty pozyskane podczas badań archeologicznych prowadzonych w tym historycznym miejscu. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 na półwyspie.

Wernisaż wystawy czasowej „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”

 • 1 WRZEŚNIA 2019, godz. 9:00, sala wystaw czasowych MIIWS

Wystawa pomyślana jest jako projekt interdyscyplinarny, oparty na rozmaitych formach, mediach i rozwiązaniach scenograficznych. Składają się one na spójną opowieść o polskim doświadczeniu II wojny światowej, ze szczególnym uwydatnieniem grozy i tragizmu tamtych czasów. Wystawa ma przemyślaną strukturę z precyzyjnie odmierzoną chronologią i dramaturgią, pozwalającą zapoznać się z wieloma kwestiami dotyczącymi okresu wojny. Naszą intencją jest poruszenie emocji osób zwiedzających tak, by w jak najbardziej sugestywny sposób opowiedzieć o okropieństwach  II wojny światowej, poprzez wydarzenia i zjawiska wskazujące na wyjątkowość polskiego doświadczenia.

Poland first to fightProjekt wystawienniczy „Walka i cierpienie”

 • 1 WRZEŚNIA 2019, placówki dyplomatyczne i konsularne oraz instytucje kultury na całym świecie

„Walka i cierpienie” to międzynarodowy projekt realizowany przez Muzeum II Wojny Światowej wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP. W zamierzeniu organizatorów tego przedsięwzięcia od 1 września 2019 roku wystawa będzie prezentowana w kilkudziesięciu polskich placówkach zagranicznych na 6 kontynentach w takich miastach jak Waszyngton, Brasília, Meksyk, Edynburg, Wiedeń, Belgrad, Dżakarta i Canberra. Wystawa stanowi atrakcyjną opowieść o polskim doświadczeniu II wojny światowej, szczególną wagę przywiązując do ukazania tragizmu wojny i starań polskiego żołnierza o odzyskanie niepodległej ojczyzny. Jej celem jest przybliżenie postaw polskich obywateli wobec przytłaczającej siły agresorów, a następnie okupantów.

 

Spotkanie z Rogerem Moorhousem, autorem książki „Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi”

 • 1 WRZEŚNIA 2019, godz. 17:30 , sala kinowa, MIIWS, wstęp wolny

„Rok 1939. II RP istnieje na mapie świata od zaledwie dwóch dekad. Ludzie, którzy wywalczyli dla niej niepodległość, patrzą z niepokojem, jak za granicami kraju rosną w siłę znane im od wieków wrogie potęgi. Polska ma silną i bitną armię. Ma sojuszników, którzy w razie hitlerowskiej napaści przyjdą jej z pomocą. Naczelny wódz odgraża się, że wrogowi nie oddamy nawet guzika. Pokolenie wolnej Polski właśnie wchodzi w dorosłość. Nie zamierza zginać karku przed żądaniami Hitlera. Nadchodzi wrzesień. Czas próby. I choć przewaga niemiecka okaże się miażdżąca, Anglia i Francja nie zrobią nic, by pomóc swojemu sojusznikowi, a Sowieci 17 września wbiją nam nóż w plecy, będziemy walczyć. Osamotnieni, w beznadziejnym boju na dwa fronty. Tej wojny nie wygramy, lecz ocalimy to, co najcenniejsze. Nasz honor”.

Widowisko muzyczne „Tak zaczynała się wojna”

 • 1 WRZEŚNIA 2019, godz. 20:00, scena przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, bilety w cenie 10 zł normalny, 5 zł ulgowy dostępne w kasach Muzeum i na stronie internetowej: bilety.muzeum1939.pl

„Tak zaczynała się wojna” – pozornie neutralny tytuł kryje w sobie wszystko to, co zdarzyło się we wrześniu 1939 roku – walkę o przetrwanie, lęk, rozpacz, bezsilny gniew ludzi, którym odebrano prawo do normalnego życia, ale równocześnie heroizm Polaków i bestialstwo okupantów, którzy wcześniej przygotowywali się do eksterminacji ludności polskiej. Widowisko będzie oparte o utwory pokazujące tragedię wojny. Piosenki zaprezentowane podczas koncertu będą przygotowane w oparciu o wiersze polskich współczesnych poetów. Dodatkowo w ramach widowiska zostaną wykorzystane fragmenty historycznych dialogów i autentycznych dokumentów oraz historie pojedynczych ludzi, cywilnych bohaterów. Zaprezentują je najwybitniejsi współcześni artyści – gwiazdy rodzimej sceny muzycznej. Koncert będzie składał się z kilkunastu części, które przedstawią historię polskich miast-symboli, dotkniętych największą tragedią XX wieku.

Premiera spotu „1939. Pamięć i przesłanie” 

 • 1 WRZEŚNIA 2019

Muzeum II Wojny Światowej realizuje specjalny spot na okoliczność upamiętnienia wybuchu wojny. Ma być przestrogą dla przyszłych pokoleń przed kataklizmem wojennym, ma również podkreślać wagę pamięci o wojnie jako czasie szczególnego wyzwania, którym jest walka o niepodległość swojej ojczyzny. W zamierzeniu twórców w spocie pojawią się nie tylko świadkowie historii, lecz także przedstawiciele powojennego pokolenia, w tym władz państwowych.

Mecz, który się nie odbył – widowisko historyczno-sportowe

 • 7 WRZEŚNIA 2019, godz. 13:00, Stadion przy ul. Traugutta, wstęp wolny

Gdyby II wojna światowa nie wybuchła 1 września 1939 r., życie toczyłoby się normalnie. Normalnie też odbywałyby się rozgrywki piłkarskie. Na „mecz, który się nie odbył” – rekonstrukcję hipotetycznego meczu pomiędzy zespołami Gedanii i Lechii Lwów zapraszamy 7 września na stadion przy ul. Traugutta w Gdańsku. „Mecz, który się nie odbył” poprzedzony zostanie rozgrywkami najmłodszych piłkarzy, a całości wydarzenia towarzyszyć będzie atmosfera rodzinnego pikniku.

Odsłonięcie pomnika rtm. Witolda Pileckiego przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

 • 17 WRZEŚNIA 2019, godz. 17:00, plac przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Witold Pilecki to bohater, który uosabia walkę Polaków o wolną i niepodległą ojczyznę. Aby uhonorować tę wielką postać, MIIWŚ podjęło decyzję o budowie jego pomnika na placu przy swojej siedzibie. Dla gości będzie symbolem godnej naśladowania postawy wobec zła i okrucieństwa, jakim była II wojna światowa.

 

Uroczystość wręczenia Nagrody im. ppłk. Jana Kowalewskiego

 • 28 WRZEŚNIA 2019, godz. 18:00, sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego, MIIWS, wstęp wolny

Celem ustanowienia Nagrody jest przypomnienie wybitnej postaci ppłk. Jana Kowalewskiego – matematyka, kryptologa i lingwisty – oraz uhonorowanie osób, które wykorzystując potęgę własnego umysłu, zdobytą wiedzę i umiejętności, działają dla dobra wspólnego w myśl hasła „Rozum przed siłą”. Projekt jest efektem współpracy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Politechniki Gdańskiej. Laureatami każdej edycji będą cztery osoby: dwóch Polaków oraz dwóch obcokrajowców, w podziale na dwie kategorie wiekowe. Nagroda ma charakter finansowy. Laureatowi wręczana jest również statuetka odlana w brązie autorstwa prof. Stanisława Radwańskiego. Wyróżnienie zostało zaplanowane jako cykliczne i ma być przyznawane corocznie.

Program TVP „Wojna i Pamięć” – emisja w 2019 r. 

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku we współpracy z Telewizją Polską przygotowało cykl programów telewizyjnych o roboczym tytule „Wojna i Pamięć”. Koncepcja zakłada piętnastominutowe rozmowy dyrektora MIIWŚ z zaproszonymi gośćmi. Każdy z odcinków przedstawia doświadczenia różnych narodów w okresie II wojny światowej oraz aktualny stan wiedzy na temat przebiegu wojny w Polsce i w krajach, z których pochodzą prelegenci. Gośćmi programu, którego emisja odbędzie się w 2019 r., są historycy, naukowcy, pisarze i inne osoby zawodowo zainteresowanie problematyką tego światowego kataklizmu. Do tej pory zrealizowano nagrania z prof. Ziyabek Kabuldinovem, Luo Cunkangiem, Jackiem Fairweatherem, Aileen Utterdyke, prof. Stephenem Hicksem oraz prof. Tadeuszem Wolszą.

Premiera filmu dokumentalnego „Gdańsk 1939”

 • LISTOPAD 2019

Film „Gdańsk 1939” to produkcja dokumentalna o licznych walorach edukacyjnych. Będzie ona w przystępny sposób przedstawiała wydarzenia 1939 r. w Gdańsku. W filmie wykorzystane zostaną zasoby zdjęć, dokumentów i notacji filmowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz materiały pochodzące z innych krajowych i zagranicznych zbiorów. Produkcja poruszy wcześniej pomijane tematy, m.in. taki jak prześladowania gdańskiej ludności żydowskiej. W zaprezentowanym materiale zaakcentowany zostanie również niemiecki terror w stosunku do polskich mieszkańców miasta.

KALENDARZ WYDARZEŃ ROCZNICOWYCH: www.muzeum1939.pl/80rocznica

Anna Pisarska-Umańska

materiały prasowe

One thought on “Uaktualniony program obchodów 80. Rocznicy Wybuchu II WŚ

 • Super program! :) Żałuję że nie mogłem być obecny, szczególnie ciekawi mnie jak wyszedł ten mapping 3d oraz sama animacja komputerowa :)

  Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.