Dzisiaj odbyła się  konferencja prasowa Janusza Śniadka i Kacpra Płażyńskiego poświęcona rozwojowi województwa pomorskiego w zakresie nowych technologii. Poniżej publikujemy uchwałę Zarządu Okręgu Pomorskiego PiS, która została przedstawiona na tej konferencji i dotyczyła przeniesienia siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej z Gdańska do Warszawy.

Uchwała Zarządu Okręgu Pomorskiego

Prawa i Sprawiedliwości w sprawie przeniesienia siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej z Gdańska do Warszawy

Plan Zrównoważonego Rozwoju, którego jednym z elementów jest decentralizacja instytucji państwowych był jednym z wyborczych postulatów programowych Prawa i Sprawiedliwości.

Dla Pomorza i Gdańska Plan Pana Premiera Mateusza Morawieckiego stał się szansą dla stworzenia drugiej, poza gospodarką morską, specjalności naszego regionu, którą może być inżynieria kosmiczna. Województwo Pomorskie posiada znaczące osiągnięcia w branży IT i ten potencjał może być z powodzeniem wykorzystany dla stworzenia projektu „Zatoki Kosmicznej“ w naszym województwie. Z tego względu dwie gdyńskie uczelnie – Uniwersytet Morski oraz Akademia Marynarki Wojennej, wraz z Politechniką Gdańską odpowiedziały na szansę stworzoną przez rząd Prawa i Sprawiedliwości uruchamiając dedykowany branży kosmicznej nowy kierunek studiów ,,Technologie Kosmiczne i Satelitarne”.

W ostatnich 3 latach na Pomorzu powstało 30 firm branży kosmicznej pozyskujących skutecznie środki z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jedna z tych firm (SpaceForest) 6 dni temu (28 listopada 2018 r.) wystrzeliła pierwszą rakietę Bigos-4 całkowicie skonstruowaną na Pomorzu. Planuje się, że w ciągu roku osiągnie ona pułap kosmosu (100 km), umożliwiając wynoszenie w przestrzeń kosmiczną obiektów (satelitów) o masie 100 kg, które mogą zostać niebawem zbudowane w firmach i uczelniach z Trójmiasta. Nie ulega również wątpliwości, że w morskich aplikacjach kosmicznych (szczególnie Globalne Systemy Nawigacji Satelitarnej) potencjał Pomorza jest największy w Polsce. Potwierdzeniem tego są prace nad unikatowym w świecie rozwiązaniem – satelitami systemu Automatycznej Identyfikacji Statków, zapewniającymi globalne bezpieczeństwo transportu morskiego. Politechnika Gdańska dysponuje SuperKomputerem Tryton o mocy obliczeniowej 1.5 Tflop (Flops), który jest drugim pod względem mocy obliczeniowej komputerem w Polsce.

Pierwszą w Polsce, jest trwająca właśnie budowa na Politechnice Gdańskiej Centrum „STOS”. Jest to tzw. „bunkier danych” (Wielki Komputer+pamięć). Jako jedyny w naszym kraju spełniać on będzie wszystkie najnowsze normy europejskie dotyczące bezpieczeństwa danych – zarówno pod względem cyberbezpieczeństwa jak i fizycznego bezpieczeństwa danych.

Mając na uwadze powyższe, oraz fakt, że w rzeczywistości ośrodek decyzyjny wraz z większością kompetencji od momentu rozpoczęcia działalności Agencji w 2014 roku, ulokowany został de facto w Warszawie: uznajemy za właściwe nie tylko pozostawienie siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej w Gdańsku, ale podjęcie działań mających na celu rzeczywistą realizację większości jej zadań w Gdańsku.

Przewodniczący Zarządu Okręgu Pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości

Janusz Śniadek

Dodaj opinię lub komentarz.