• Wydarzenie: Uroczystość odsłonięcia pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego
  • Miejsce: plac przed wejściem do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Czas: 17 września 2019, godz. 17.00
  • Wstęp wolny

Idea uhonorowania rotmistrza Witolda Pileckiego pomnikiem wzniesionym przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku towarzyszy jego funkcjonowaniu od z górą dwóch lat. Sformułował ją i zadeklarował dr Karol Nawrocki wkrótce po objęciu funkcji dyrektora Muzeum.

Projekt pomnika zrealizowany w 2019 r. wyłoniony został w drodze konkursu. Zwycięską koncepcję wybraną przez kapitułę konkursu pod przewodnictwem prof.  Stanisława Radwańskiego, przedstawiło Studio Rzeźby Maciej Jagodziński–Jagenmeer, duet artystyczny, który tworzą  absolwenci Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – Aneta i Maciej Jagodzińscy–Jagenmeer.

Pomnik przedstawia postać rotmistrza Witolda Pileckiego ustawioną na cokole nawiązującym kształtem do form architektonicznych Muzeum. Wykonana z brązu figura mierząca 2,8 m uchwycona jest w ruchu, odzwierciedlającym w symboliczny sposób pobyt Rotmistrza w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie znalazł się jako ochotnik, wykonując rozkaz infiltracji i zorganizowania w obozie struktur ruchu oporu, a także brawurową  ucieczkę  – Witold Pilecki przedstawiony w mundurze rotmistrza, gestem dłoni odrzuca za siebie obozową czapkę. Umieszczenie figury na krawędzi cokołu symbolizuje charakterystyczny rys biografii Rotmistrza, który przez większość życia poruszał się między życiem a śmiercią, między dwoma totalitaryzmami, między niepodległością a zniewoleniem Polski.

– Rotmistrz Witold Pilecki będzie z wysokości pomnika spoglądał na wszystkich gości, którzy wchodzą i wychodzą z muzeum. A nie ma postaci bardziej symbolicznej dla polskiej opowieści o pierwszej połowie XX wieku. Bo rotmistrz Witold Pilecki to postać wielowymiarowa – ziemianin, artysta, działacz społeczny, ale przede wszystkim żołnierz, uczestnik walk o niepodległość Rzeczypospolitej, w tym wojny polsko-bolszewickiej roku 1920, kampanii wrześniowej, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, aż wreszcie ochotnik do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – mówi dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Po zakończeniu uroczystości odsłonięcia pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego zaprezentowana zostanie aplikacja mobilna wykorzystująca technologię rozszerzonej rzeczywistości – KOMPAS WARTOŚCI AR, stworzona specjalnie z myślą o zwiedzających Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wartości wyryte na kompasie „Honor”, „Życie”, „Miłość” i „Wolność” to drogowskaz dla gości, dzięki któremu poznają nie tylko historię największych bohaterów, ale i doświadczą bliskości historii. Wystarczy smartfon lub tablet z zainstalowaną aplikacją, aby między innymi zobaczyć na placu przed Muzeum oraz na Wystawie Głównej przechodzącego rotmistrza Witolda Pileckiego.

Ramowy program wydarzenia:

  • Powitanie
  • Przemówienia oficjalne
  • Uroczyste odsłonięcie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego
  • Poświęcenie pomnika
  • Apel poległych i salwa honorowa
  • Składanie wieńców i kwiatów
  • Zakończenie uroczystości i prezentacja aplikacji mobilnej KOMPAS WARTOŚCI AR

Uroczystość odsłonięcia pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego jest częścią obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Gdańsk Strefa Prestiżu

materiały prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.