• wydarzenie: Uroczystości upamiętniające ofiary Armii Czerwonej na Pomorzu 1945 roku. Wydarzenia organizowane w ramach rocznicy sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku.
  • termin: 15-16 września 2021 r.
  • miejsce: Kościół rektoralny pw. św. Józefa w Gdańsku (ul. Elżbietańska 9/10, 80-894 Gdańsk)
  • organizatorzy: Oblackie Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku

Oblackie Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zapraszają na cykl wydarzeń upamiętniających ofiary Armii Czerwonej na Pomorzu 1945 roku. Wydarzenia organizowane są w związku z 82. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę. 15 i 16 września br., w przeddzień zbliżającej się rocznicy, w kościele rektoralnym pw. św. Józefa w odbędą się koncert, Msza święta, składanie kwiatów oraz konferencja naukowa.

Przestrzeń kościoła rektoralnego nie została wybrana bez przyczyny jako miejsce wydarzeń upamiętniających ofiary Armii Czerwonej. Żołnierze Armii Czerwonej po zdobyciu Gdańska w końcu marca 1945 roku byli sprawcami wielu tragedii. Jedną z największych stanowił pożar kościoła św. Józefa, w wyniku którego zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób. O tej tragedii przypomina i upamiętnia „sanktuarium ofiar nieludzkich systemów” w kościele św. Józefa.

PROGRAM WYDARZEŃ

15 września 2021 (środa)

  • godz. 19.00 Koncert Cappelli Gedanensis pod dyrekcją koncertmistrzyni Katarzyny Kowacz; Agnieszka Tomaszewska (sopran). W programie: Luigi Boccherini „Stabat Mater”.
  • Miejsce: Kościół rektoralny pw. św. Józefa w Gdańsku (ul. Elżbietańska 9/10, 80-894 Gdańsk)
  • Wstęp wolny.

16 września 2021 (czwartek)

  • godz. 15.00 Msza święta z udziałem abp. metropolity gdańskiego Tadeusza Wojdy SAC w Kościele rektoralnym pw. św. Józefa w Gdańsku.
  • godz. 16.00–16.15 Złożenie kwiatów w „sanktuarium ofiar nieludzkich systemów” (w Kościele rektoralnym pw. św. Józefa w Gdańsku).
  • godz. 16.45 – 18.15 Konferencja w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, wystąpienia przedstawicieli Oddziału IPN w Gdańsku:

– prof. Mirosław Golon, Deportacje polskiej ludności cywilnej z Pomorza w 1945 roku,
– Krzysztof Filip, Zbrodnia żołnierzy Armii Czerwonej w Kościele św. Józefa w marcu 1945 roku,
– Katarzyna Lisiecka, Cmentarz Ofiar Zbrodni Niemieckich na Zaspie 1939–1945,
– Anna Dymek, Rola Biura Poszukiwań i Identyfikacji w ekshumacjach Sióstr Katarzynek.

Miejsce: Kościół rektoralny pw. św. Józefa w Gdańsku, Oblackie Centrum Edukacji i Kultury (ul. Elżbietańska 9/10, 80-894 Gdańsk)

Uwaga: Wstęp na konferencję wyłącznie z zaproszeniem.

Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.