Wydarzenia i informacje

W hołdzie prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi odezwą się chóralnie dzwony św. Katarzyny

W piątek 18 stycznia o godz. 17, w czasie konduktu pożegnalnego ulicami miasta, w hołdzie prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi odezwą się chóralnie dzwony św. Katarzyny.

dzwony św. Katarzyny
dzwony św. Katarzyny

Pan prezydent Adamowicz był wielkim orędownikiem i promotorem gdańskich carillonów. Już na samym początku, kiedy trzeba było dokończyć carillon św. Katarzyny, osobiście z bratem ufundował dzwon noszący imię „Piotr i Paweł”. Zaangażował się potem bezpośrednio w odbudowę carillonu Ratusza Głównego Miasta, do realizacji tego zadania powołał specjalny zespół, któremu przewodniczył, i tu również ufundował dzwon: „Kazimierz Jagiellończyk”. Kolejnym zadaniem, któremu utorował drogę do szczęśliwej realizacji, był carillon mobilny Gdańsk. Wreszcie przychylił się do pomysłu zainstalowania w Gdańsku dzwonu na specjalne, wyjątkowe okazje. I tak w wieży najstarszego kościoła parafialnego w Gdańsku św. Katarzyny pojawił się pięćdziesiąty dzwon, największy z całego carillonu, o imieniu „KATARZYNA”. O zaangażowaniu Prezydenta we wszystkie te działania i bezpośredniemu w nich uczestnictwu mogę zaświadczyć z całą odpowiedzialnością, bo jestem ich bezpośrednim uczestnikiem.

Dzwonić będzie konfraternia dzwonników karmelickiego kościoła św. Katarzyny. Najpierw odezwie się dzwon „Katarzyna” – jest to niewątpliwie niezwykły moment dla Miasta i nie tylko dla niego, choć zupełnie nie jest radosny. Do Katarzyny dołączy pięć pozostałych dzwonów kołysanych. Ostatnie pożegnanie wyśpiewa dzwon „Pokój i Pojednanie”, jako testament Prezydenta dla nas wszystkich, który był jego mottem przez całe jego życie.

Na  profilu Facebookowym  Gdańsk Strefa Prestiżu będzie transmisja online.

Grzegorz Szychliński, prezes Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

One thought on “W hołdzie prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi odezwą się chóralnie dzwony św. Katarzyny

  • Bardzo dziekuje za ten pomysl transmisji. Jestem za granica, a bardzo przezywam te wydarzenia i chetnie bym uczestniczyla w obrzedach zalobnych, jak pewnie wiele innych osob w podobnej sytuacji. Czy ktos wie cos o transmisji mszy zalobenj w sobote? Poki co nie ntknelam sie n zadna informcje na ten temat w internecie :(

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.