• Wydarzenie: Pokaz filmu „Wrzos” w ramach cyklu „W starym kinie”
  • Czas: 17 października 2018, godzina 17.30
  • Miejsce: Muzeum II Wojny  Światowej w Gdańsku, pl. Bartoszewskiego 1, sala kinowa na poziomie -3
  • Wstęp: 10 zł (bilet normalny) / 5 zł (bilet ulgowy)

Kino Muzeum, działające w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zaprasza amatorów przedwojennych filmów, a także literatury z tamtego okresu na kolejną odsłonę cyklu W STARYM KINIE. 17 października 2018 (środa) o godzinie 17.30 na naszym ekranie zaprezentujemy pełen uczuciowych perypetii melodramat „Wrzos” z 1938 roku w reżyserii Juliusza Gardana. Film jest ekranizacją powieści o tym samym tytule autorstwa Marii Rodziewiczówny, polskiej pisarki, której dzieła chętnie ekranizowano, zarówno w okresie przedwojennym, jak i późniejszym. „Wrzos”, dzięki urokliwej oprawie muzycznej stworzonej przez znakomitego kompozytora i pianistę, Władysława Szpilmana, będzie gratką także dla melomanów.

Film Juliusza Gardana z 1938 roku opowiada historię małżeństwa zawartego z rozsądku – Andrzeja Sanickiego (Franciszek Brodniewicz) i Kazimiery Szpanowskiej (Stanisława Angel-Engelówna). Andrzej, zamożny i przystojny bywalec salonów, pod presją ojca, który grozi odcięciem od rodzinnego majątku, decyduje się poślubić Kazię. Ta z kolei zakochana jest
w Stachu, który zaginął i najprawdopodobniej już nie żyje. Andrzej proponuje Kazi korzystny dla obojga układ, rodzaj małżeństwa na pokaz. On odzyska dostęp do pieniędzy i będzie mógł nadal prowadzić rozrywkowy tryb życia, a ona wydostanie się spod wpływów macochy. Kobieta poświęca więc swój czas pomocy biednym, a jej mąż bryluje w towarzystwie.
Z biegiem czasu Sanicki, zapominając o przelotnych romansach, dostrzega zalety swojej pięknej, zaradnej żony i zaczyna darzyć ją uczuciem. Niestety, zbyt późno… Niespodziewanie pojawia się też dawny ukochany Kazi – Stach. Kobieta, oddając się służbie potrzebującym, nie troszczy się o własne zdrowie. Zaraża się tyfusem i wkrótce umiera. Andrzej przychodzi na pogrzeb żony z bukietem wrzosu.

Wydarzenie odbędzie się w ramach na stałe goszczącego w naszym repertuarze cyklu – „W starym kinie”. Jego celem jest prezentacja zachowanych, lecz współcześnie niestety zapomnianych dzieł polskiej kinematografii z okresu przed wybuchem II wojny światowej.

Czas trwania projekcji: 96 minut

Bilety dostępne w kasach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz na stronie internetowej: https://bilety.muzeum1939.pl/

Muzeum II Wojny Światowej/materiały prasowe


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.