Galeria

Walter Edelstein „Danzig und Umgebung” – galeria zdjęć

Obejrzyj:

Album „Danzig und Umgebung” (Gdańsk i okolice) Waltera Edelsteina został wydany między rokiem 1904 a 1915. To wtedy Walter Edelstein był właścicielem domu towarowego i zajmował się wydawaniem pocztówek i fotografii.

Internetowe tropy prowadzą do informacji, iż jego dom towarowy stał przy Seestrasse 43 w Sopocie (obecnie Bohaterów Monte Cassino 61). Miejsce bardzo znane. Mieściło się tu sołectwo wiejskie, ale w 1907 roku Edelstein postawił tu elegancki dom handlowy, który prowadził do 1922 roku. Reklamował go jako nieposiadający lady sklepowej, oferujący darmową dostawę do domu i znajdujący się pół minuty od domu zdrojowego. W marcu ’45 budynek został częściowo zniszczony (sąsiedni hotel Metropol rozsypał się cały). Spaleniu uległ dach, górna kondygnacja oraz wschodnia fasada.

Odbudowano go na początku lat 50-tych w innym kształcie, choć z tą samą funkcją. Ostatnie czasy przyniosły kolejną przebudowę.

Można również znaleźć informację, że w tym samym czasie Edelstein posiadał sklep w Gdańsku przy Długiej 72-73. Być może główne miejsce jego działalności to był od 1907 roku Sopot, jednak – pogrzebawszy w księgach adresowych Gdańska – odkryłam, że wydawca najpierw działał w Gdańsku i ten „sklep” przy Długiej to również był dom towarowy Walter Edelstein (Warenhaus Walter Edelstein). Do tego znamy jego wygląd ze zdjęcia wydanego przez samego właściciela.

Dom Towarowy Waltera Edelsteina przy Długiej 72

 

Ten sklep Edelstein założył w 1904 roku i prowadził do 1914.  Mieszkał na początku przy Korzennej 77. W 1910 zamieszkał przy Hauptstrasse 114 (czyli dzisiejszej Grunwaldzkiej 78) i tak mu się to miejsce spodobało, że rok później otworzył tam kolejny dom towarowy, który prowadził do 1914 roku. W latach więc 1909-1914 takich domów towarowych posiadał 3 (Langgasse 72-73, Hauptstrasse 114 i Seestrasse 43 w Sopocie).  Najdłużej utrzymał ten w Sopocie. W roku 1915  zamknął działalność przy Długiej, a pomieszczenia handlowe przy Grunwaldzkiej przejął Natan Sternfeld.  Pozostał Sopot do roku 1922.  Walter nadal mieszkał przy Hauptstrasse 114 (mieszkania zapewne były na górze) i jeszcze w roku 1927 można znaleźć informację, że założył sklep z bielizną niedaleko, bo pod nr 11 (w narożniku parku Uphagena). Dalszych losów Edelsteina już nie śledziłam, ale zainteresowanych odsyłam do roku 1928 i dalej.

Album „Danzig und Umgebung” powstał zatem przed I wojną światową (okolice to Oliwa i Sopot). Patrząc na młodziutkie drzewa przy Königliche Technische Hochschule zu Danzig, można pokusić się o stwierdzenie, że został wydany w samym roku powstania politechniki, czyli w 1904. Po tym przydługim wstępie zapraszam do oglądania.

Walter Edelstein Motława

Walter Edelstein Motława

Walter Edelstein Długa, po prawej dom towarowy

Walter Edelstein Zbrojownia

Walter Edelstein Zbrojownia Politechnika

Walter Edelstein Długi Targ

Walter Edelstein ulica Piwna

Walter Edelstein ulica Mariacka

Walter Edelstein Oliwa

Walter Edelstein Oliwa

Walter Edelstein Sopot

Walter Edelstein Sopot

Anna Pisarska-Umańska


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.