„Weekend z archeologią 2017. Miasto pod miastem” jest wydarzeniem organizowanym przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

Tegorocznym hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest

Krajobraz dziedzictwa- dziedzictwo krajobrazu

Weekend z archeologią 2017. Miasto pod miastem

Przygotowaliśmy warsztaty, pokazy, wykłady i liczne atrakcje, które skupiać się będą wokół zagadnień archeologii i ochrony zabytków.
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza 9-10 września 2017 roku na spotkanie z archeologią, które odbędzie się na terenie dawnego grodu gdańskiego, na placu przy ulicy Rycerskiej w Gdańsku (mapka na końcu artykułu).

W wydarzeniu swój udział zapowiedzieli przedstawiciele instytucji muzealnych i naukowych m.in.: Narodowe Muzeum Morskie, Muzeum Historii Miasta Gdańska, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, a także Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku, studenci archeologii i Faktoria z Pruszcza Gdańskiego.

Wydarzenie na Facebooku

https://www.facebook.com/events/347506789018236/

Zaplanowano cykl wykładów popularnonaukowych dotyczących badań i odkryć archeologicznych z terenu Gdańska, Pomorza i dna Zatoki Gdańskiej. Między innymi zaprezentowane zostaną założenia najnowszego projektu badawczego dotyczącego szczątków ludzkich odkrytych w ossuarium w Piwnicy Romańskiej. Przedstawione zostanie niecodzienne znalezisko z Gdańska wyprzedzające o kilka wieków początki grodu nad Motławą. Poruszone będą zagadnienia dotyczące ochrony zabytków archeologicznych w Polsce.
Dla pasjonatów najdawniejszych dziejów grodu gdańskiego przygotowano spacer z archeologiem po stanowiskach archeologicznych.
Ujawnionie zostaną sekrety wytwarzania dawnych kosmetyków i pachnideł, a także dzieje kanonów piękna w przeszłości z możliwością wykonania makijażu oraz przymierzania strojów z dawnych epok.

Weekend z archeologią 2017. Miasto pod miastem

Specjaliści z dziedziny konserwacji zabytków zaprezentują swoje metody pracy. Umożliwią uczestnikom rozpoznawanie za pomocą mikroskopu włókien, rodzajów splotów tkanin, a także gatunków skór używanych przed wiekami.

Niepowtarzalnym widowiskiem będzie z pewnością pokaz pt. Bursztyn, Ogień, Magia, w czasie którego kule ognia powstają przez miotanie pyłu bursztynowego z płonących pochodni. Autorem spektaklu jest Eryk Popkiewicz. Udział w pokazie będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem.

Weekend z archeologią 2017. Miasto pod miastem

Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Przygotowano warsztaty antropologiczne i artystyczne. Mali odkrywcy będą mieli okazję uczestniczyć w wykopaliskach, a następnie rozpoznawać i opisywać swoje znaleziska- tworzyć kartę zabytku. Ochotnicy, jako łowcy z epoki kamienia będą mieli możliwość stworzenia własnego malowidła naskalnego

Zapraszamy:

  • w sobotę 9 września od 10.00- 18.00
  • w niedzielę 10 września od 11-17.00

Wstęp bezpłatny

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku 

 

Dodaj opinię lub komentarz.