• Wydarzenie: Weekend Niepodległości w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Czas: 10-11 listopada 2018
  • Miejsce: Muzeum II Wojny  Światowej w Gdańsku, pl. Bartoszewskiego 1
  • Wstęp wolny

Z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości zapraszamy do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na uroczyste obchody i rodzinne atrakcje.

10 i 11 listopada 2018 r. podczas Weekendu Niepodległości w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku świętować będziemy wyjątkowy jubileusz. Wielki sukces naszych przodków, jakim było odzyskanie Niepodległości i budowa wolnego Państwa, jest dla nas powodem do dumy. W tym wyjątkowym czasie Muzeum zaprasza do wspólnego świętowania i uczestnictwa w wielu ciekawych wydarzeniach. W ramach cyklu filmowego „W starym kinie” zaprezentujemy polskie filmy z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Dla zwiedzających otworzymy dwie wystawy czasowe: pierwszą będzie prezentacja rzeźbiarskich wizerunków Ojców Niepodległości, drugą opowieść o obozie szkoleniowym „Kościuszko” w Niagara-on-the-Lake, w którym szkolono ochotników Armii Polskiej we Francji. Nie zabraknie również zajęć edukacyjnych dla dzieci, pokazu broni oraz sprzętu wojskowego przygotowanego przez grupy rekonstrukcyjne, a także koncertów w wykonaniu chóru Soli Deo oraz jazzowej aranżacji żołnierskich melodii w wykonaniu Ewy Rzeszotarskiej. Wzniosłym momentem będzie wspólne śpiewanie Hymnu Narodowego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” – 11 listopada o godz. 12:00 w asyście chóru Soli Deo.

Szczegółowy program obchodów: 

10.11.2018 r. (sobota) 

  • ok. 11:00 Uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt.
  • 11:00-18:00 Przegląd filmowy kinematografii polskiej z okresu dwudziestolecia międzywojennego w ramach muzealnego cyklu „W starym kinie”:
    12:00 – „Rapsodia Bałtyku” – polski film fabularny, melodramat z 1935 r. w reżyserii Leonarda Buczkowskiego,
    13:45 – „Każdemu wolno kochać” – polska komedia romantyczna z 1933 r. w reżyserii Mieczysława Krawicza,
    15:15 – „Szaleńcy” – polski film fabularny z 1928 r. w reżyserii Leonarda Buczkowskiego,
    16:45 – „Cud nad Wisłą” – polski niemy film fabularny z 1921 r. w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego. Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Seanse odbędą się w Kino Muzeum na poziomie -3 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
    WSTĘP WOLNY
  • 13:00 – Wernisaż wystawy rzeźb przedstawiających Ojców polskiej Niepodległości: Romana Dmowskiego, Józefa Hallera, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego oraz Wojciecha Korfantego. Autorem popiersi jest Eliasz Dyrow – artysta urodzony w Kijowie, ale w ramach repatriacji, razem z rodziną osiedlony w Jarosławiu, zwycięzca międzynarodowego konkursu współczesnej sztuki portretowej „Art. Portrait Club International Festival” 2016 w kategorii „Eksperymentalne Formy Rzeźbiarskie”.
    Wernisaż odbędzie się na poziomie -3 MIIWŚ. 1
  • 11:00-17:00 – Pokazy grup rekonstrukcyjnych:  zajęcia dla dzieci (malowanie twarzy, pokaz broni oraz umundurowania, zajęcia plastyczne, gra na wystawie głównej „Bohaterowie Polski Niepodległej”), dziedziniec: pokaz samochodu ciężarowego Dodge WC 52 ze zbiorów Muzeum, oraz samolotu Lublin R-XIII ter/hydro będącego własnością Stowarzyszenia Historycznego Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku.

11.11.2018 r. (niedziela) godz. 12:00-19:00 

  • 12:00 – Uroczyste odśpiewanie Hymnu Narodowego wraz z chórem Soli Deo w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” na Placu przed wejściem głównym do Muzeum.
  • W budynku Muzeum: 13:00 – Wernisaż wystawy „W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek OBÓZ KOŚCIUSZKO w Niagara-on-the-Lake 1917-1919”. Wystawa poświęcona jest obozowi szkoleniowemu Kościuszko dla polskich ochotników do Armii Polskiej we Francji – wielkie kanadyjsko-francusko- amerykańsko-polskie przedsięwzięcie w niewielkim miasteczku – Niagara-on-the-Lake w kanadyjskiej prowincji Ontario. Autorką wystawy jest dr Anitta Maksymowicz z Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wernisaż odbędzie się na poziomie -2 w MIIWŚ.
  • 13:30-15:00 – Koncert chóru Soli Deo, który zaprezentuje utwory Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza. Towarzyszyć im będzie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Pomysł muzycznego świętowania niepodległości wynika z przeświadczenia, że zabytki naszej kultury muzycznej wydatnie wzbogacają świadomość naszych doświadczeń kulturowych z przeszłości. Wystąpią: Waldemar Bączyk (dyrygent, tenor), Donata Zuliani (mezzosopran), Michał Kaleta (pianista), Małgorzata Trzebiatowska (prowadzenie). Koncert odbędzie się w Sali Konferencyjnej na poziomie -3 MIIWŚ.
  • 18:00-19:00 – Koncert Ewy Rzeszotarskiej wraz z zespołem w aranżacji jazzowej. Artystka zaprezentuje bukiet pieśni wojskowych i patriotycznych z dwudziestolecia międzywojennego jak i okresu II wojny światowej. Nie zabraknie klasycznych piosenek „O Mój Rozmarynie” jak i wzruszających melodii o żołnierskich losach. Koncert odbędzie się w Sali Konferencyjnej na poziomie -3 MIIWŚ. 11:00
  • 17:00 – Pokazy grup rekonstrukcyjnych: zajęcia dla dzieci (malowanie twarzy, pokaz broni oraz umundurowania, zajęcia plastyczne, gra na wystawie głównej „Bohaterowie Polski Niepodległej”), dziedziniec: pokaz samochodu ciężarowego Dodge WC 52 ze zbiorów Muzeum, oraz samolotu Lublin R-XIII ter/hydro będącego własnością Stowarzyszenia Historycznego Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku.

Zwiedzanie wystawy głównej w dniu 11 listopada: odpłatne 1 zł.

Bilety do nabycia w kasach Muzeum.
Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY

Muzeum II Wojny Światowej

materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *