Na portalu gdansk.pl można przeczytać informację o powrocie terenu Westerplatte w posiadanie Gdańska na mocy wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 września 2021 r. Czytamy tam:  „NSA: Teren Westerplatte wraca do Gdańska, Muzeum II WŚ, wojewoda i minister nie zastosowali się do własnej specustawy. Odebrana miastu działka z pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte wraca w posiadanie Gdańska. Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego jest prawomocna i ostateczna. Zgodnie z tym stanem prawnym przyszłoroczną uroczystość upamiętniającą bohaterską obronę Westerplatte będzie mogło zorganizować ponownie Miasto Gdańsk.”  Całość TUTAJ. Poniżej publikujemy komunikat Muzeum II Wojny Światowej w tej sprawie.

KOMUNIKAT z 17 września 2021 r. w sprawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącego decyzji o zezwoleniu na realizację części inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

W odniesieniu do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pozostaje pełnoprawnym posiadaczem nieruchomości oraz kontynuuje na niej działania inwestycyjne związane z budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Sąd uznał, że wniosek złożony przez Muzeum jest w całości prawidłowy. Żaden z zarzutów Gminy Miasta Gdańska skierowanych do wniosku nie został przez sąd potwierdzony.

W związku z wydaniem 16 września 2021 r. wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącego decyzji o zezwoleniu na realizację części inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku informuje, że jako inwestor jest nadal uprawnione do prowadzenia działań inwestycyjnych na terenie działki nr 68 obręb 0062 Gdańsk na terenie historycznego pola bitwy na Westerplatte.

Decyzja Wojewody Pomorskiego zezwalająca na realizację przez Muzeum przedmiotowej inwestycji nie była przedmiotem rozważań NSA i pozostaje nadal w mocy. Muzeum tym samym pozostaje pełnoprawnym posiadaczem nieruchomości oraz kontynuuje na niej działania inwestycyjne.

Z 8 zarzutów sformułowanych pierwotnie w skardze Gminy Miasta Gdańska do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie 7 zostało odrzuconych – tylko w jednym przypadku sąd nakazał uzupełnić decyzje o informacje dotyczące części warunków technicznych. Sąd uznał, że wniosek złożony przez Muzeum jest w całości prawidłowy. Żaden z zarzutów Gminy Miasta Gdańska skierowanych do wniosku nie został przez sąd potwierdzony.

Wyrok nie wpływa w żaden sposób na uprawnienia Muzeum do prowadzenia działań inwestycyjnych budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Wydana przez sąd decyzja nie wpływa także na plany Muzeum co do przyszłości nieruchomości.

Dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG

p.o. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

od redakcji: O co tu chodzi?

8 thoughts on “Westerplatte nie wraca do miasta – komunikat MIIWŚ w sprawie wyroku NSA

  • Pa profesor UG Berendt mija się z prawdą – kiedy twierdzi, że „sąd uznał, z wniosek złożony przez Muzeum jest w całości prawidłowy”.
    NSA nie wypowiada się w wyroku o prawidłowości lub nieprawidłowości wniosku muzeum ani słowem.
    Sąd ustalił natomiast, że Muzeum nie posiada praw do działania na terenie Westerplatte – ponieważ działa na tym terenie podstawie umowy użytkowania, którą zawarło z podmiotem nieuprawnionym do dysponowania prawem użytkowania.
    Innymi słowy – Muzeum IIWŚ nie posiada prawa do składania jakichkolwiek wniosków, które dotyczą terenu Westerplatte.
    A składane do tej pory wnioski oraz wydane na ich podstawie decyzje (w tym pozwolenia na budowę) – stały staną się po opublikowaniu wyroku nieważne.

    Odpowiedz
    • Czy może Pan nam przysłać ten wyrok?

      Odpowiedz
    • JJRR, czyżbyś wiedział coś o kopertach które trzeba będzie zwrócić wraz z zawartością, jeśli Muzeum II WŚ okaże się władne postawienia tam MUZEUM OFIAR SZKOPÓW!?

      Odpowiedz
  • Mam kompletny brak zaufania do naszych władz , i to od wielu , wielu , lat . GDAŃSZCZANIN od URODZENIA , nie przeflancowany .

    Odpowiedz
  • Westerplatte jest przedewszystkim wlasnoscia Narodu Polskiego od Baltyku po Tatry, nie zadnej gminy, a juz na pewno nie zadnej rady miejskiej. Zolnierze ktorzy tam walczyli i gineli, walczyli za Ojczyzne i Narod Polski a nie za jakas wyizolowana gmine. Museum II Wojny Swiatowej jako placowka historyczna zatrudniajaca specjalistow, powinna miec pelna kontrole nad tym terenem, czyli de facto, byc wlascicielem tego terenu.

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.