Westerplatte

Złota obrączka ślubna z grawerunkiem: E.R. 8.5.38. Zdjęcie z publikacji MIIWŚ.

Z pisma Departamentu Piechoty Ministerstwa Spraw Wojskowych do dowódcy 2. Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach, 12 października 1938 r.:

W odniesieniu do kadry – powinna spełniać następujące warunki: oficer – kawaler, kwalifikacje służbowe i moralne bardzo dobre; podoficerowie – kawalerowie (pewien procent może być żonatych z tym warunkiem, że rodziny nie mogą być sprowadzane do Gdańska). Kwalifikacje służbowe i moralne bardzo dobre, narodowości polskiej, nie karani sądowo i dyscyplinarnie za wykroczenia przeciwko dyscyplinie wojskowej i lojalności służbowej, bez nałogów i zastrzeżeń. Wszyscy podoficerowie zawodowi z grupy liniowej. Plutonowi, kaprale zawodowi i nadterminowi z grupy ckm.

Westerplatte

Komendant mjr Henryk Sucharski niesiony na ramionach żołnierzy załogi Westerplatte, wiosna 1939 r. Zdjęcie z publikacji MIIWŚ.

W Wolnym Mieście Gdańsku obowiązywał gulden gdański, jednak kupcy chętnie przyjmowali zapłatę za towar w polskiej walucie, koniecznej do zakupu towarów w Polsce.

Westerplatte

Monety polskie i Wolnego Miasta Gdańska z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Zdjęcie z publikacji MIIWŚ.

Relacja kpt. F. Dąbrowskiego „Wspomnienia z obrony Westerplatte”:

Major Fabiszewski zezwolił mi na zwiedzanie Gdańska (…) Wybraliśmy się tramwajem, oczywiście po cywilnemu, z Nowego Portu do śródmieścia. Przed wejściem do tramwaju Ozimek zaopatrzył mnie w gdański bilon. Polskie monety bowiem nie odpowiadały wymiarom przegródek w torbach konduktorskich. (…) Postanowiłem kupić sobie i znajomym zapalniczki. (…) Po załatwieniu sprawunków i zapłaceniu rachunku, zresztą walutą polską, ekspedientka pożegnała nas serdecznie słowami „do widzenia!”

Westerplatte

1 – Emaliowany kubek produkcji Fabryki Naczyń Blaszanych w Olkuszu; 2 – Fragmenty naczyń prod. Nowej Włocławskiej Fabryki Fajansu Leopolda Czamańskiego, Fabryki Fajansu Stanisława Mańczaka w Chodzieży oraz Fabryki Porcelany i Wyrobów Ceramicznych w Ćmielowie. Zdjęcie z publikacji MIIWŚ.

Westerplatte

Grupy polskich obrońców formujących szyk po kapitulacji Składnicy. Polacy idą wzdłuż nabrzeża portowego na wysokości Nowego Portu, 7 września 1939 r. Zdjęcie z publikacji MIIWŚ.

opracowała: Anna Pisarska-Umańska

Powyższy artykuł powstał na podstawie publikacji Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 “Westerplatte w 7 odsłonach. Prezentacja zabytków pierwszego etapu badań archeologicznych na Westerplatte”, Gdańsk 2017. Artykuł zawiera niewielką część z zamieszczonych w publikacji treści i ma za zadanie przybliżyć w wybranych aspektach  historię miejsca i siedmiu tragicznych dni Września.

One thought on “Westerplatte odsłona 4: Przedmioty osobiste

  • serce pęka, gdy się patrzy na to zdjęcie maszerujących z godnością polskich żołnierzy z niemieckim bydłem w tle

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.