Wieczne Pulsary – koncert na carillon i elektronikę

Polskie Stowarzyszenie Carillonowe ma zaszczyt zaprosić na wyjątkowe wydarzenie artystyczne (3 maja 2017 roku, godz. 21.00), jakim będzie prawykonanie utworu „Wieczne Pulsary” litewskiego kompozytora Giedriusa Kuprevičiusa, w opracowaniu na instrumenty elektroniczne i carillon. Koncert odbędzie się na carillonie św. Katarzyny, a słuchać go można na dziedzińcu klasztornym zakonu Ojców Karmelitów przy kościele [54°21’14,68″N; 18°39’04,52″E], gdzie ustawiony będzie też ekran z obrazem grającego carillonisty. Bezpośrednio po koncercie, o godz. 21.48, Maestro zagra utwór inaugurujący letni sezon Fontanny Heweliusza, a towarzyszyć mu będą barwne strugi wody fontanny.

zegar pulsarowy

Odnośnie okoliczności powstania dzieła oddajmy głos kompozytorowi:

Praca ta nie powstałaby, gdyby nie Jan Heweliusz i gdańskie carillony. Johannes Hevelius (1611-1687) – gdański astronom i wierny poddany polskich królów, to symbol przestrzeni, wieczności i pulsarów, które są niczym innym jak przejawem czasu, bez którego życie byłoby martwe, tak jak i bez muzyki.

Kompozycja „Pulsaria Perpetua – Wieczne Pulsary – Amžinieji Pulsarai”, rozpięta jest na metryce przestrzeni i na zarejestrowanych dźwiękach pulsarów. Te dwa fenomeny leżą u podstaw całej natury muzyki. Dzwony pięknego carillonu kościoła św. Katarzyny wyśpiewają i wyrażą mój stosunek do Harmonii Kosmosu. Jeden z tematów muzycznych kompozycji urodził się formalnie z nazwy pulsara B 0329+54, znajdującego się z konstelacji Żyrafy, który raz na dobę przechodzi przez zenit – najpierw nad Kownem, a 20 minut później nad Gdańskiem. Tak prezentuje się ów temat w wersji diatonicznej i chromatycznej:

Pitagoras (572-497 p.n.e.) prawdopodobnie zaakceptowałby takie podejście, ponieważ sztuka muzyki to liczby, które tworzą nieskończone kombinacje i za każdym razem otwierają nas na nową przygodę i nowe odkrycia. Obejmująca nas dzięki temu radość życia potęgowana jest zwłaszcza gdy uświadomimy sobie, że odległy o tysiące lat świetlnych pulsar stale tyka swoim kosmicznym sercem.

Utwór dedykuję moim przyjaciołom w Gdańsku, Janowi Heweliuszowi i Wiecznemu Pulsowi.

Giedrius Kuprevičius

Bezpośrednio po dziele Pulsaria Perpetua, o godzinie 21.48, usłyszymy utwór Kamila Cieślika – Opowieści fontanny Heweliusza inaugurujący letni sezon Fontanny Heweliusza. Gra również Giedrius Kuprevičius.

Na dziedzińcu klasztornym będzie ustawiony teleskop z obserwatorium Gdańskich Szkół Autonomicznych, który nastawi i będzie udzielał objaśnień Adam Dąbrowski, i będziemy mogli oglądać obiekty na sferze niebieskiej.

Termin: 3 maja 2017 roku, godz. 21.00
Wstęp wolny

Projekt dofinansowano z budżetu kultury Miasta Gdańska.
Organizator: Polskie Stowarzyszenie Carillonowe
Partnerzy: Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
Gdańskie Szkoły Autonomiczne
OO. Karmelici

Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe

Wyśrodkuj mapę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *