W zaciszu sopockich lasów na terenie obecnego Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego znajdowała się niegdyś malownicza restauracja o nazwie 'Grosser Stern’ (Wielka Gwiazda).

Restaurant Grosser Stern bei Zoppot, wydawca: Clara Bernthal, Danzig, data nadania: 29.12.1906

Wspominana w licznych przewodnikach, jedyna w swoim rodzaju, sopocka restauracja Grosser Stern została wybudowana w XIX wieku przez mieszkańca Sopotu Paula Senffa, którego przodek Emanuel Senff był właścicielem innej sopockiej restauracji o nazwie Dolinny Młyn (Thalmühle) znajdującej się nad Potokiem Babidolskim. Oddalona od zgiełku miasta, wśród wiekowych drzew Wielka Gwiazda przyciągała wielu amatorów leśnych spacerów, znakomitej kuchni, wyrobów cukierniczych i dobrej kawy.

Pieczęć restauracji Grosser Stern

Pawilon restauracyjny Wielkiej Gwiazdy został wzniesiony z muru pruskiego nieopodal przecinających się licznych szlaków leśnych tworzących geometryczny układ przypominający gwiazdę (prawdopodobnie stąd jej nazwa). Ważną osią krzyżujących się w tym miejscu ścieżek była Droga Wielkokacka (Alt Katzerweg) prowadząca z Oliwy do Kacka oraz trasa prowadząca do leśniczówki w Gołębiewie (Forsthaus Golembie).

Budynek restauracji posiadał szerokie okna przez które biesiadnicy podziwiali piękno otaczającej przyrody. Oczywiście nie brakowało ‘miejsc pod chmurką’. Pod rozłożystymi konarami drzew znajdował się starannie urządzony ogródek kawiarniany. Z biegiem lat rosła popularność ‘Wielkiej Gwiazdy’. W swym szczytowym okresie restauracja gościła ponad 1000 gości dziennie. Od 1902 r. regularnie kursował tutaj powóz konny przewożący kuracjuszy z Kurhausu w Sopocie do tej pięknej, leśnej restauracji. Rozważano rozbudowę lokalu o kolejne pawilony, a nawet o wzbogacenie oferty o niewielki hotel. Niestety, projekt rozbudowy nie doszedł do skutku.

W 1945 r., nieopodal restauracji przy obecnym osiedlu 'Przylesie’ znajdował skład aprowizacyjny armii niemieckiej, a na pobliskiej ulicy ’23 Marca’ (dawniej Taubenwasserweg, Droga Gołębiewska) znajdowały się składy pocisków artyleryjskich. Dnia 23 marca 1945 roku po zaciętych walkach do Sopotu wkroczyły pierwsze oddziały Armii Czerwonej, wchodzące w skład II Frontu Białoruskiego marszałka Rokossowskiego. Ciesząca się niegdyś wielką popularnością sopocka restauracja została doszczętnie zniszczona przez radzieckich żołnierzy.

Wielka Gwiazda zgasła bezpowrotnie wraz z dawnym Sopotem prawdopodobnie dnia 23 marca 1945 r. Pozostały po niej jedynie dawne zdjęcia, pocztówki oraz potłuczone elementy ceramicznych zastaw, które można do tej pory odnaleźć wśród zarysów fundamentów sopockiej restauracji 'Grosser Stern’.

Dziś, w tym miejscu można podziwiać piękno otaczającej przyrody, po dawnej Wielkiej Gwieździe zostały jedynie wspomnienia.

Mała ciekawostka na koniec:

Widać, iż używano w niniejszej restauracji np. wyrobów ceramicznych z fabryki Conrada Waltera, 'Striegauer Porzellanfabrik C. Walter & Co.’ (sygnatura z orłem i literami St.P.M.). Fabryka działała w latach 1873 – 1933, koło Strzegomia (Stanowitz), ta konkretna sygnatura była stosowana w latach: 1882 – 1890.

Jacek Szymański

Dodaj opinię lub komentarz.