Pocztówka z 1902 r. przedstawia ul. św. Ducha (Heilige-Geist-Gasse) widzianą od strony ul. Koziej (Ziegengasse) w kierunku wschodnim. Widoczne jest też skrzyżowanie z ulicami Złotników (Goldschmiedegasse) i Szewską (Korkenmachergasse). Po lewej kamienica św. Ducha nr 111 i dalej narożna Złotników nr 18 (obecnie obie pod nr 53/55), z widocznym szyldem „Clara Bernthal Verlag”.

„Clara Bernthal Verlag” było prężnym wydawnictwem specjalizującym się w produkcji pocztówek i choć formalnie właścicielką była Clara Louise Hedwig, z d. Schulz, poślubiona w roku 1887 przez Wilhelma Karla Bernthala, to właśnie małżonek był „głową” tegoż interesu. Wydawanie pocztówek rozpoczęto w roku 1898, natomiast wcześniej Klara prowadziła sklep papierniczy pod adresem Złotników 16, małżonek zaś był litografem i prowadził swe interesy w sąsiednich kamienicach przy ul. Złotników nr 17 i 18.

Jako znający się w branży drukarskiej, Wilhelm zaczął wydawanie pocztówek w technice płaskiego druku zwanego światłodrukiem (collotypia, fototypia). Była to technika druku dająca większą liczbę odbitek niż najczęściej stosowana w tym czasie litografia, do tego tańsza oraz wierniej oddająca fotografię służącą jako źródło druku. Pierwsze pocztówki były jednobarwne, co najwyżej uzupełniane kolorowym napisem, głównie czerwonym. Zdarzały się, by uatrakcyjnić ofertę, także pocztówki kolorowe, wykorzystując tu technikę chromolitografii, jednak nie były one licznie produkowane i najczęściej przedstawiały widoki sopockie.

„Clara Bernthal Verlag” w odróżnieniu od wydawnictw, takich jak Trenkler & Co. z Lipska, Stengel & Co. z Drezna czy innych, nie umieszczało danych wykonania zdjęcia, czyli ani kolejnego numeru wydania, ani tym bardziej roku pochodzenia czy autora zdjęcia, niemniej jako lokalny wydawca stanowili silną konkurencję dla innych wydawnictw w branży, a niepochodzących z Gdańska. Słabością wydawnictwa było też i to, że oprócz Sopotu i śródmieścia Gdańska, rzadko drukowano pocztówki z innych dzielnic.

Klara Bernthal zmarła w wieku ledwie 38 lat w roku 1901 i od tego czasu wyłącznym wydawcą pocztówek, był jej mąż. Wilhelm Bernthal zmarł w roku 1936, a wydawnictwem zaczęła kierować Marlotta Wolff, która używała dawnej nazwy firmy, tyle że z dopiskiem Nachfolger (następcy) i działała na pewno do roku 1942, a prawdopodobnie do wczesnej wiosny 1945.

Robert Krygier

Dodaj opinię lub komentarz.