Wydarzenia i informacje

Wystawa objazdowa „Stulecie Powstań Śląskich” tylko przez kilka dni w Gdańsku

Co wiesz o Powstaniach Śląskich? Która osoba najbardziej przysłużyła się przyłączeniu Śląska do Rzeczpospolitej? Jak nazywa się góra, pod którą odbyła się bitwa, która zdecydowała o przyłączeniu znacznej części Górnego Śląska do II RP?

W dniach 30 lipca – 5 sierpnia na Targu Siennym można obejrzeć niewielką wystawę poświęconą tym wydarzeniom. Wystawa jest objazdowa i została przygotowana przez grupę energetyczną Tauron.

W piątek 30 lipca wystawie towarzyszył pokaz mody grupy rekonstrukcyjnej „Zabytkowe rowery – Zabrze”, w głębi wystawa.

Tauron ma swoją siedzibę w Katowicach. Wystawa ma na celu przybliżyć historię III  Powstania Śląskiego, ale znajdziemy na niej także parę zdjęć współczesnych.

Plansza z wystawy „Kocham Śląsk”, katowicki Spodek

Były trzy Powstania Śląskie:

  • I Powstanie Śląskie – od 16 sierpnia do 24 sierpnia 1919 r.
  • II Powstanie Śląskie – od 19/20 sierpnia do 25 sierpnia 1920 r.
  • III Powstanie Śląskie – od 2/3 maja do 5 lipca 1921 r.

16 lipca 1922 r. podpisano w Katowicach dokument upamiętniający przejęcie części Śląska przez Rzeczpospolitą Polską. Można więc powiedzieć, że mamy setną rocznicę tych wydarzeń. Przypominam również, że as polskiego wywiadu mjr Jan Żychoń, który mieszkał w Wolnym Mieście Gdańsku, pomagał przygotowywać III Powstanie Śląskie.

Kopiec Wyzwolenia został usypany w latach 1932-37, symbol polskości Górnego Śląska. U fundamentu znajdują się urny z ziemią z wielu miejsc Polski.

Z wystawy: Górny Śląsk w XIX w. przeżył  gwałtowną industrializację. W regionie powstały dziesiątki kopalń i hut, wtedy najnowocześniejszych zakładów przemysłowych na świecie. W sercu regionu rozrastały się duże i bogate miasta. Na początku XX wieku Górny Śląsk był jednym z największych centrów przemysłowych w Europie. Pomimo to, że Górny Śląsk przez kilkaset lat nie był częścią państwa polskiego, to tysiące jego mieszkańców marzyło o Polsce. (…) Sto lat temu pod Górą św. Anny miejsce miała bitwa, która rozstrzygnęła o przynależności państwowej tego pogranicza. Dzięki przyłączeniu do Polski części regionu, jej potencjał gospodarczy wzrósł trzykrotnie! Bez ciężkiej pracy Ślązaków nie byłoby wielkich inwestycji przemysłowych czasu II RP.

Anna Pisarska-Umańska

Dodaj opinię lub komentarz.