Zdjęcie niezbyt wielkiej urody, ale ile historii niesie. Jest trochę nieaktualne, bo na końcu już coś się zbudowało, ale w tym momencie to jest nieważne.
W głębi po lewej Poczta Polska, na wprost Technikum Łączności, za mną ulica Olejarna na Osieku. To ulica Podzamcze. Kiedyś była dużo dłuższa. Jej historia sięga grodu, bowiem była to droga prowadząca do grodu. A w czasach krzyżackich do zamku. To tędy krzyżacy wjeżdżali do miasta. Tu, gdzie stoję, skręcali w moją prawą stronę i przez fosę kierowali się do Bramy Zamkowej. Tędy również wdarli się do miasta w 1308 roku. Podzamcze tutaj się nie kończyło. Ulica/droga biegła za moimi plecami i łączyła się z obecną ulicą Katarzynki.
Początkowo platea anonymae, w XVII wieku przekształciła się w Rycerską (Rittergasse) i obejmowała ona zarówno tę drogę, jak i Panieńską (Jungferngasse) oraz nieistniejącą Małą Piekarską (Kleine Bäckergasse). 100 lat później w 1763 r. była to uliczka Fosy Zamkowej (Burggrabengasse), co w 1802 roku uległo zniekształceniu na ULICZKĘ Burgrabiów (Burggrafen Gasse) i w 1817 roku ostatecznie powstała ULICA Burgrabiów (Burggrafenstraße). To była ULICA – Straße! W Gdańsku były tylko DWIE ulice. Obie na Osieku. Poza tym same uliczki GASSE.
Między tą ulicą a Podwalem Staromiejskim (czy też ówczesną fosą) ulokowały się staromiejskie ławy mięsne. Na ich miejscu pod koniec XIX wieku zbudowano kamienice i ten dom po prawej jest ostatnim świadkiem tej zabudowy. Z lewej strony widać odrobinę ulicę Panieńską – tam za tym samochodem. Andrzej Januszajtis pisze, że na jej przedłużeniu po prawej stronie biegła kolejna ulica, zwana Fleischergasse czyli Rzeźnicza. Przestała istnieć, gdy powstały kamienice. Jednak na planie z roku 1811 znaleźć jej nie mogłam.
Na poniższym zdjęciu jest ten sam fragment ulicy Burgrabiów, tym razem z roku 1938. Zakręt z Panieńską.
Przed wojną ulica posiadała 13 numerów i numeracja zaczynała się przy wlocie do ulicy Stolarskiej w miejscu, gdzie łączy się z Igielnicką. Obecnie jest to prześwit między budynkami. Zamieszkiwali ją robotnicy i drobni rzemieślnicy.
I ten sam fragment z roku 1909, trochę pod innym kątem. Na pierwszym planie budowa kościoła metodystów, w głębi wylot ulicy Burgrabiów, po lewej Stolarska czyli Tischlergasse.
Po wojnie ulica została całkowicie poszatkowana i straciła swoją nazwę. Z dawnej drogi dochodzącej do grodu został tylko ten mały fragment zwany Podzamczem.
Pod zdjęciem „ulica Podzamcze” pisze pani : „W głębi po prawej Poczta Polska”.
Poczta Polska jest w głębi po lewej stronie.
na ostatnim foto jest Mniszki nie Podzamcze