- Wydarzenie: Koncert z okazji 100-lecia bitwy warszawskiej 1920
- Miejsce: sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
- Czas: 15 sierpnia 2020 r., godz. 18.00
- Ceny biletów: wstęp wolny
- Organizatorzy: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Narodowe Centrum Kultury
Bitwa warszawska należy według współczesnych historyków do najbardziej przełomowych bitew w historii świata. W oczach wielu badaczy wygrana polskiego wojska nad Armią Czerwoną ocaliła zachodnią Europę przed inwazją sowiecką i komunistyczną rewolucją. Od 1992 na pamiątkę tego zwycięstwa obchodzone jest w naszym kraju Święto Wojska Polskiego.
Ta niezwykle ważna i symboliczna rocznica, której setna rocznica przypada w tym roku, stała się inspiracją do zorganizowania koncertu, w trakcie którego usłyszeć będzie można utwory przepełnione polskością oraz miłością do ojczyzny, w klasycznym wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis. Na scenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zabrzmią Bogurodzica, uważana za pierwszy polski hymn państwowy, pieśni Ignacego Jana Paderewskiego, Feliksa Nowowiejskiego aż po kompozycje Krzesimira Dębskiego czy Krzysztofa Pendereckiego. Ponadto publiczność wysłucha także znanych melodii żołnierskich pieśni legionowych w brawurowym opracowaniu Ireneusza Łukaszewskiego na chór a cappella, takie jak „Wojenko, wojenko”, czy „O mój rozmarynie”.
PROGRAM:
- Bogurodzica – Krzysztof Penderecki
- Aria – Ignacy Paderewski
- Melodié, opr. na chór I. Łukaszewski
- Pieśń o orle, sł. I. Paderewski
- Modlitwa za ojczyznę – Feliks Nowowiejski
- Rota, sł. Maria Konopnicka
- Dumka – Krzesimir Dębski
- Śpiewka 1920 – Krzesimir Dębski
- Wojenko, wojenko, sł. F. Gwiżdż, mel. lud.
- O mój rozmarynie, sł. W. Denhoff-Czarnocki, mel. lud. z pocz. XIX w.
- Strzelcy
- Kadrówka, sł. T. Oster-Ostrowski i K. Graba-Łęcki, mel. lud.
- Piechota, B. Lubicz-Zahorski, L. Łuskino, mel. Leon Łuskino, opr. Ireneusz Łukaszewski
WYKONAWCY:
Polski Chór Kameralny
Jan Łukaszewski – dyrygent
Zuzanna Lisiecka-Madeja – akompaniament
Skład osobowy Polskiego Chóru Kameralnego:
SOPRANY
- Katarzyna Herrmann
- Anna Kondek
- Wiesława Łukaszewska
- Dagmara Piotrowska
- Sabina Szwed
- Ludwika Wujtewicz
ALTY
- Danuta Mackiewicz
- Bożena Nadolska
- Agata Sierańska
- Katarzyna Wittschenbach
- Klaudia Żmigrodzka
TENORY
- Damian Bykowski
- Leszek Gołąb
- Kacper Kłosiński
- Krzysztof Pękała
- Jerzy Stelmański
- Lech Wittschenbach
BASY
- Rafał Brzeziński
- Mariusz Czapiewski
- Andrzej Macierzyński
- Sebastian Mandziej
- Janusz Sierla
- Krzysztof Stachowski
Polski Chór Kameralny
Należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Repertuar chóru jest niezwykle obszerny – od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół dokonał 660 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów, jak H. M. Górecki, W. Kilar czy K. Penderecki. Współpracuje z najlepszymi światowymi orkiestrami oraz znakomitymi dyrygentami chóralnymi. Był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne. Oprócz ponad 80 płyt CD Polski Chór Kameralny nagrywał także dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Płyty Polskiego Chóru Kameralnego były 21 razy nominowane do nagrody Fryderyka, a pięciokrotnie ją zdobyły. Zespół jest również laureatem dwóch Orphee D’Or − nagród przyznawanych przez francuską Academie du Disque Lyrique za najlepsze nagranie muzyki chóralnej. Należy do Europejskiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Chórów Kameralnych TENSO. Polski Chór Kameralny jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana.
Jan Łukaszewski, dyrygent i dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego, profesor sztuk muzycznych, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Występuje jako dyrygent z takimi orkiestrami jak m.in. Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Academy of Ancient Music czy Venice Baroque Orchestra. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach i Japonii. Zasiada w jury konkursów chóralnych, m.in. w Japonii, Walii, na Litwie, we Włoszech oraz Szwajcarii. Jest także jurorem konkursów kompozytorskich w Polsce, Anglii, Francji, Niemczech i we Włoszech.
Jest pomysłodawcą m.in. Międzynarodowych Sympozjów Muzyki Chóralnej i Dni Bachowskich oraz Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, organizowanego w Gdańsku od 2006 r. Od 1972 r. prowadzi także Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses.
Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe