Chodzi o petroglify na zachodzie Szwecji. Petroglify, nie piktogramy. Różni ich to, że pierwsze są wyrytymi w skale prehistorycznymi  rysunkami, a drugie tylko namalowanymi.  Sztuka naskalna.

I otóż w 1972 roku pewien gość o nazwisku Nilsen (Age Nilsen) z jakichś powodów zapragnął wysadzić w powietrze skałę w miejscowości Tanum. Ale nie wysadził. Odkrył na powierzchni 51 hektarów około 3000 petroglifów, które – jak się okazało – pochodzą z epoki brązu (w Szwecji 1800-600 rok p.n.e.). Skała ciągnie się na 25 km.

Na skale są sceny z życia rolniczego, morskiego, myśliwskiego. Odkryto wozy, woły i 2 całkowite zaćmienia Słońca.

Najpierw znaczenie symboli astronomicznych.

petroglify

A teraz zaćmienie z roku 1596 p.n.e.

petroglify

… oraz układ obiektów na niebie tego dnia wygenerowany z programu astronomicznego. Mamy Słońce, 4 planety i kometę Enckego. Kometa w petroglifie jest dowodem na to, że powstał on, niewątpliwie, PO zaćmieniu Słońca (a więc żadne przewidywania), bo – jak wszyscy wiemy – tak blisko Słońca nie mogła być widoczna gołym okiem .  Natomiast w czasie całkowitego zaćmienia Słońca robi się ciemno i  niektóre ciała niebieskie są widoczne.

Jakże wierne oddanie układu mimo tego, że musiał być bardzo krótko widoczny!

układ obiektów na niebie

A teraz zaćmienie z 1230 roku p.n.e.

petroglify

.. i układ komputerowy

układ obiektów na niebie

Ludzie z Tanum byli świetnymi żeglarzami i uwielbiali uwieczniać łódki.

Mimo wszystko mam wrażenie, że widzieli na niebie więcej niż my obecnie w czasie całkowitego zaćmienia. I że byli przygotowani na zapisanie tych układów gwiazd i planet. Faza całkowita trwa przecież niezmiernie krótko.

Petroglify są wpisane na listę UNESCO.

Anna Pisarska-Umańska

Dodaj opinię lub komentarz.