Doskonała kiełbasa – palcówka

Od dzisiaj Praktyka u Praktyka gości na Strefie Prestiżu! Będziemy więc cyklicznie publikować dla Was ciekawe przepisy, pomysły i podpowiedzi na temat tego, jak samodzielnie, w domowych warunkach, wykonać doskonałe tradycyjne jadło i napitki.

Zaczynamy od tego, co każdy Polak lubi najbardziej, a co każdy obcokrajowiec po pobycie w naszym kraju wspomina z rozrzewnieniem – domowa kiełbasa. I to nie byle jaka! Już sama nazwa urzeka i nie ukrywajmy – wzbudza uśmiech na twarzach. Mowa o „palcówce”. I podobnie, jak pewne oczywiste skojarzenie, które tę nazwę z nią dzieli – jest to taka forma tworzenia naszego finalnego dzieła, aby żaden dodatkowy sprzęt, prócz naszego własnego palca, nie był nam potrzebny. I jest to – moi drodzy – doskonały przepis na pierwszą domową kiełbasę. Prawda jest bowiem taka, że większość osób nie posiada w domu takich udogodnień, jak nadziewarka. A chciałoby się spróbować przyrządzić coś swojskiego… I ślinka cieknie, jak się patrzy…

kiełbasa - palcówka

Na szczęście nasi pradziadowie byli ludźmi praktycznymi i nie utrudniali sobie tego, co można było zrobić prościej. Tak powstała tradycja robienia doskonałej kiełbasy, którą każdy z Was może teraz z powodzeniem powtórzyć we własnym domu. Prosta i pyszna! Co więcej – taka kiełbasa długo się nie psuje i jest niesamowicie sycąca.

Ja, praktyk z całego serca polecam i sam ją w domu często robię. Efekt jest rewelacyjny, bardzo smaczny i zdrowy. A ileż żartów i uciechy wniesie w Wasze progi proces „robienia własnej palcówki” i świadomość, żeście „palcówką przyjaciół uraczyli” – tyle Wasze!

Do wykonania potrzebujemy:

  • 2,5 kg mięsa wieprzowego (mogą być okrawki karkówki, łopatki szynki czy schabu)
  • 0,5 kg podgardla wieprzowego.
  • 60 g soli peklującej
  • 2 łyżeczki tłuczonego pieprzu białego
  • ½ główki czosnku
  • 1 łyżeczka mielonego ziela angielskiego
  • 1 łyżeczka tymianku
  • 1 łyżeczka cząbru

kiełbasa - palcówka

Mięso chude i tłuste kroimy w kostkę 1-1,5 cm.
Dodajemy drobno pokrojony czosnek oraz przyprawy.
Wyrabiamy 10-15 minut następnie dobrze ubijamy i odstawiamy do lodówki na 24 godziny.
Następnego dnia dodajemy 0,3 l przegotowanej i ostudzonej wody oraz płaską łyżeczkę cukru. Możemy dodać przypraw, jeżeli uznamy to za konieczne. Wyrabiamy 10-15 minut do uzyskanie jednolitej spójnej masy.

kiełbasa palcówka

Nadziewamy jelita wieprzowe za pomocą lejka – popychając palcem (stąd nazwa kiełbasy).
Po nadzianiu i powiązaniu w pętka – wieszamy na 2 doby w temperaturze pokojowej w przewiewnym i nienasłonecznionym miejscu , następnie przenosimy na dwa tygodnie w chłodniejsze miejsce.

Gdy miną dwa tygodnie możemy degustować.

Zapraszam do oglądania instrukcji filmowej.

Artur Nowicki

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *