W niedzielny wieczór Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na scenie w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego Muzeum II Wojny Światowej wystąpił Lech Makowiecki z zespołem Zayazd.

Uroczyste wręczenie odznaczeń „Pro Patria”
Uroczyste wręczenie odznaczeń „Pro Patria”

Koncert był poprzedzony wręczeniem medali „Pro Patria” nadanych przez Jana Kasprzyka, Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Z rąk dyrektora Biura Wojewody Pomorskiego Tomasza Gieszcza, za zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, odznaczeni zostali:

  • Mariusz Birosz
  • Wiesław Bobkowski
  • Lidia Bojar-Birosz
  • Piotr Lisiński
  • Piotr Pawłowski

Po uroczystości na scenie wystąpił założyciel zespołu Zayazd, Lech Makowiecki, bard i poeta.

Lech Makowiecki, bard i poeta.
Lech Makowiecki, bard i poeta.

Lech Makowiecki o swojej twórczości mówi w taki sposób.

Uważam, że młodemu pokoleniu trzeba przypominać wydarzenia z przeszłości. Należy je zainteresować ubiegłymi epokami, pokazać, że to może być ciekawe. W liceum miałem cudownego historyka – kiedy opowiadał, miałem wrażenie, że przede mną rozgrywa się film kostiumowy.

Na muzykę i pieśni śpiewane przez Makowieckiego publiczność zareagowała bardzo żywiołowo. Szczególnie gdy artysta zaśpiewał balladę o Witoldzie Pileckim i gdy recytował swoje wiersze.

W drugiej części koncertu dołączyli do grającego na gitarze Makowieckiego pozostali członkowie zespołu Zayazd, Bożena Makowiecka – śpiew i Lech Bolibok – skrzypce, altówka, śpiew. Muzyka zespołu wzruszała i zarazem podnosiła na duchu. Publiczność była zachwycona i wielokrotnie nagradzała artystów gromkimi brawami.  Koncert znacznie się przedłużył, gdyż licznie zgromadzona publiczność domagała się kolejnych bisów.  Ostatnim utworem był przegląd historyczny – ballada „Rok 966”.

Wspólne zdjęcie, artystów i publiczności.
Wspólne zdjęcie artystów i publiczności.

Całość koncertu zakończyła się wspólnym zdjęciem artystów i publiczności.

Andrzej Ługin

Dodaj opinię lub komentarz.