Dzień Matki to międzynarodowe święto, które jest obchodzone w różnych częściach świata. Święto jest obchodzone w różnych terminach i tylko w Polsce Dzień Matki obchodzony jest 26 maja. Wiele państw obchodzi je….. 8 marca. Najwięcej jednak obchodzi je w maju. Dokładnie w drugą niedzielę maja. W Szwecji Dzień Matki obchodzony jest zawsze w ostatnią niedzielę maja (czasami w pierwszą niedzielę czerwca).

Skąd to święto się wzięło? Oczywiście od starożytnych.  Starożytni czcili swoje boginie-matki i ku ich czci organizowali festyny. Po nastaniu chrześcijaństwa to święto jak i wiele innych zostało zakazane. Święto odrodziło się za sprawą angielskich służących, którzy co trzecią niedzielę odwiedzali w domach rodzinnych swoje matki. Utarł się tam wtedy zwyczaj przynoszenia Matce podarku/ciasta. Wszystko jednak na całego zaczęło się w drugiej połowie XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, gdzie Anna Jarvis rozpoczęła specjalną kampanię i doprowadziła do ustanowienia Dnia Matki świętem narodowym. To święto  najpierw przyjęło się w poszczególnych stanach, a następnie rozpowszechniło  się na całym świecie. W Szwecji pierwszy raz Dzień Matki świętowano w 1919 roku.

W Szwecji o tym dniu przypomina się już tydzień wcześniej. W sklepach pojawiają się kartki z życzeniami.

Na ulicach „biją po oczach” banery reklamowe zachęcające do kupna prezentów.

Dzień Matki

Na fejsie jest zatrzęsienie reklam restauracji i kawiarni oferujących specjalne rabaty z okazji święta mamy.

A jak Szwedzi to święto obchodzą? Dokładnie tak jak my. W tym dniu idą do swoich mam z kwiatami i prezentami, a Ci co nie mogą wysyłają kartki z życzeniami.

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich mam!

Agnieszka Więckowska

autorka prowadzi blog: Agnes na szwedzkiej ziemi.


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.