Na początku XX wieku tuż po wybudowaniu neogotyckiego kościoła pw. Lutra wyposażono go w organy firmy Wittek z Elbląga, po którym obecnie zachowała się szafa organowa (w znakomitym zresztą stanie). W latach 30. XX wieku organy rozbudował Emmanuel Kemper z Lubeki. Wykorzystał on część istniejącego instrumentu – w głównej mierze piszczałki, oraz szafę.
Zastosował system elektromagnetyczny z połączeniu z wiatrownicą rejestrową z bocznymi zaworami.organyPo II Wojnie Światowej kościół wraz z całym dobrem inwentarza przeszedł w ręce katolików. Zachowany w całości, po dziś cieszy oko architektoniką, stolarką meblową i wykończeniową, a zwłaszcza pięknymi witrażami. Lecz niestety organy skutecznie popadały w ruinę. Zajmowali się nimi często „mistrzowie” nie mający pojęcia o orgamistrzowskim rzemiośle. W latach 80′ XX wieku skradziono głosy językowe, obecnie są odtworzone nowe. W kontuarze (stole gry), istnieją fikcyjne registry – a w rzeczywistości głosów nie na wiatrownicy (nawet nie  ma na nie miejsca). Dyspozycja wcześniejszych organów Wittka niestety nie zachowała się. Obecna utrzymana w neobarokowej konwencji brzmieniowej, i w stricte romantycznej intonacji. Organy liczą sobie 36 czynnych głosów (barw), oraz około 3000 piszczałek.element ozdobny szafyWrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej powstały cztery lata temu jako odpowiedź na potrzebę promowania i ratowania organów Wrzeszcza. Od początku gromadzą liczne grono melomanów, mimo dwóch czołowych festiwali w Katedrze Oliwskiej i Bazylice Mariackiej. Obecnie rozsmakowujemy się w brzmieniu zabytkowych organów Emmanuela Kempera w Kościele Garnizonowym śś Piotra i Pawła. Instrument ten dźwignięty z całkowitej ruiny, przy zaangażowaniu Proboszcza, osób prywatnych, parafian, a także ze strony organizatora WDMO, Gdańskiego Archipelagu Kultury. Przez niemal rok organizowane były koncerty w ramach Roku Bachowskiego, podczas których promowane było to miejsce, oraz podkreślana potrzeba finansowego wsparcia renowacji organów.elementy ozdobne szafyZapraszamy na czwartą edycję cyklów koncertów organowych na terenie Wrzeszcza.
W tym roku maja szczególny charakter, są bowiem właśnie w całości skupione w koście Garnizonowym Św. Św. Piotra i Pawła (par. Matki Odkupiciela) przy ulicy Sobótki 20 na odrestaurowanym historycznym instrumencie Emmanuela Kempera z Lubeki. Wstęp wolny.

Bartłomiej Dratkowski

 

 

Dodaj opinię lub komentarz.