Sport

„Mecz, który się nie odbył” widowisko historyczno – sportowe – relacja

Dnia 7. IX br. na stadionie MOS i R – u przy ul. Traugutta 29 w Gdańsku miało miejsce widowisko historyczno – sportowe zorganizowane przez Muzeum II Wojny Światowej, zatytułowane „Mecz, który się nie odbył”.

Temu wydarzeniu towarzyszył piknik rodzinny w ramach, którego odbyły się gry i zabawy, nauka udzielania pierwszej pomocy oraz darmowy poczęstunek (w ramach rozdawanych w danym dniu talonów) oraz piłkarski turniej drużyn dziecięcych. Ten ostatni rozpoczął się o godz. 10 ej i odbył się na bocznym boisku.

Wymienione wydarzenia wpisały się w obchody 80. rocznicy II wojny światowej. Wstęp był wolny.

Wspomniane widowisko było próbą rekonstrukcji historycznego meczu, jaki miał zostać rozegrany w Gdańsku pomiędzy dwoma drużynami: „Lechii” Lwów i „Gedanii” – polskiej drużyny z Gdańska. Miał odbyć się 7 IX 1939 r. Wybuch II wojny światowej zniweczył te plany. Przy czym zapewne odbyłby się na boisku należącym do Klubu „Gedania” przy ob. ul. Kościuszki we Wrzeszczu.
Wczoraj piłkarze wystąpili w historycznych strojach; wcielili się też w autentyczne postacie sportowców, którzy należeli do obu klubów przed wojną.

Kibic z historycznym szalikiem „Gedanii”

Obie drużyny grały systemem 1 – 2 – 3 – 5 . Obie też grały tzw. futbol wiedeński, tzn. techniczną grę, krótkimi podaniami. Było to zrozumiałe w przypadku drużyny lwowskiej (z uwagi na bliskość Wiednia). Na pomorzu Gedania odróżniała się tą techniką od drużyn niemieckich, które grały tzw. twardy futbol.
Widowisko odbyło się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej. Partnerami były: Klub Sportowy „Gedania” oraz „Lechia” Gdańsk. Patronat medialny roztoczyła TVP Gdańsk i Polskie Radio. Mecenasem była Grupa Energa.

Przed meczem – trybuny zapełniają się

Przed rozpoczęciem tejże imprezy sportowej przywitał gości konferansjer w charakterystycznym stroju z epoki, który na bieżąco relacjonował jej przebieg. Wymieniał też nazwiska przedwojennych członków obu drużyn piłkarskich; pokrótce przedstawiał ich życiorysy.

Konferansjer w stroju z epoki

Następnie wystąpił dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, który przypomniał, że Polska była jedynym krajem okupowanym przez Niemców, w którym okupant zabronił uprawiania sportu. Podkreślił też, iż Klub Sportowy „Gedania” stanowił w przedwojennym Gdańsku symbol polskości, zaś w okresie powojennym środowisko zarówno członków, jak i kibiców gdańskiej „Lechii”, stanowiło „ostoję” sprzeciwu wobec ówczesnego systemu.

dr Karol Nawrocki i dr hab. Janusz Trupinda

W dalszej kolejności przemawiał dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. Podkreślił, że w WMG Polacy przynależnością do Klubu Sportowego „Gedania” manifestowali swoje polskie korzenie. Będąc jego członkami, pragnęli walczyć o mistrzostwo Polski.

Dzisiejszy mecz ten rozgrywany był w dwóch półgodzinnych turach; pierwsza zakończyła się wynikiem: 1 : 0 na korzyść „Lechii”.

W przerwie odbył turniej pięciu rzutów karnych, z udziałem dzieci siedzących na trybunach, które złapały piłki rzucane przez konferansjera. W ten sposób w konkursie wzięły udział dwie dziewczynki i trzech chłopców. Na bramce stanął piłkarz „Lechii”, który wcielił się w postać Aleksandra Krasickiego – przedwojennego gracza lwowskiej drużyny oraz jednego z pierwszych piłkarzy powojennej gdańskiej „Lechii”.

Turniej pięciu rzutów karnych

Wspomniani chłopcy dodatkowo stanęli do konkursu wiedzy z zakresu drugiej wojnie światowej; bezbłędnie odpowiadali na zadane im pytania.
W przerwie dodatkowo przyznano nagrody drużynom dziecięcym, które brały udział w turnieju rozegranym przed meczem. Pierwsze miejsce zajęła drużyna Akademii Sportowej „Pomorze”.

Nagrody zwycięzcom wręczał m. in. dyr. Karol Nawrocki.

Druga część meczu zakończyła się na korzyść „Gedanii” wynikiem 3 : 1.

Obie drużyny tuż po zakończonym meczu

Po zakończeniu meczu dr hab. Janusz Trupinda oraz Mariusz Hoffman (działacz społeczny, który walczy o ratowanie terenów związanych z klubem „Gedania” przy ul. Kościuszki) otrzymali historyczne koszulki „Gedanii”.

Imprezę zakończyło wręczenie odznak Polskiego Związku Piłki Nożnej (złotej, srebrnej, brązowej lub honorowej) osobom zasłużonym dla gdańskiej piłki nożnej. Wśród odznaczonych znalazł się Andrzej Kowalczys i Grzegorz Dziadek (na ostatnim zdjęciu poniżej).

 

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła orkiestra wojskowa.

Maria Sadurska

Romualda Traugutta 29, Gdańsk, województwo pomorskie, Polska