Premiera książki „Solidarni i niepodlegli” 28 listopada w Gdańsku!
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” oraz wydawnictwo Patria Media zapraszają na premierę książki Adama Chmieleckiego pt. „Solidarni i niepodlegli”, wydanej z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie rozpocznie się w środę 28 listopada o godz. 17 w historycznej Sali BHP w Gdańsku, przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6 (dojazd od ul. Wałowej lub Popiełuszki, dojście od ul. Doki przez Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej).
„Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości skłania do refleksji nad różnymi aspektami polskiej wolności, nie tylko tymi bezpośrednio związanymi z rokiem 1918. Pisząc o polskiej niepodległości, nie sposób pominąć historii NSZZ Solidarność, który okazał się ukoronowaniem polskiej drogi do wolności w XX wieku” – zachęca do lektury wydawnictwo Patria Media. Za motto książki można uznać popularne w latach 80. hasło „Nie ma wolności bez Solidarności”, które zresztą znajduje się na okładkowej fotografii.
Adam Chmielecki to politolog i publicysta związany z „Solidarnością”. Jest również autorem lub współautorem książek, w tym dwutomowej biografii prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Książka „Solidarni i niepodlegli” zawiera sylwetki kilkudziesięciu działaczy ruchu antykomunistycznego w PRL lat 70. i 80., członków i sympatyków Wolnych Związków Zawodowych, „Solidarności”, Solidarności Walczącej, Federacji Młodzieży Walczącej, Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W wyborze autora znalazły się zarówno postaci bardzo dobrze znane, jak i szerzej zupełnie nieznane lub zapomniane – stoczniowcy, portowcy, kolejarze, studenci, duchowni Kościoła katolickiego wspierający wolnościowe dążenia Polaków w drugiej połowie XX wieku.
Bogato ilustrowana zdjęciami i dokumentami (m.in. z Archiwum IPN i zbiorów prywatnych) książka przypomina, że niepodległość odzyskaną w 1918 r. straciliśmy zaledwie po 21 latach, a ponownie odzyskaliśmy dzięki ludziom „Solidarności”.
Projekt jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości (patronat rządowego programu „Niepodległa”) oraz ogłoszonego przez „Solidarność” roku „Solidarność dla Niepodległej”.
Patroni medialni książki to Radio Gdańsk, TVP3 Gdańsk, „Magazyn Solidarność”, „Tygodnik Solidarność”, Tysol.pl.
Jak informuje wydawca, projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Patria Media