Współpraca na rzecz rozpowszechniania historii Stoczni Cesarskiej

Stocznia Cesarska Development podejmuję współpracę z Morską Fundacją Historyczną.

Jeszcze do niedawna zamknięty teren Stoczni Cesarskiej staje się coraz chętniej odwiedzaną przez mieszkańców i turystów przestrzenią. Współpraca pomiędzy oboma podmiotami i Fundacją Promocji Solidarności, która prowadzona jest nieformalnie już od kwietnia pokazała skalę zainteresowania odwiedzinami dawnych terenów i budynków stoczniowych. Dotychczas odbyło się 157 wycieczek, w których wzięło udział ponad 3300 uczestników.

– Dzięki udostępnieniu przez właściciela Stoczni Cesarskiej terenów i najciekawszych historycznie i architektonicznie obiektów nasze wycieczki stały się ważną i dobrze ocenianą atrakcją dla turystów i mieszkańców Pomorza. Za pośrednictwem portali społecznościowych informacje o możliwości wejścia w tak nietypowe miejsca dotarły do kilkuset tysięcy ludzi. Wierzę, że dzięki temu uświadamiamy ludzi, że na terenach postoczniowych znajdują się wyjątkowe obiekty i należy zrobić wszystko, aby umożliwić ich rewitalizację i uchronić je przed całkowitą degradacją – mówi Jarosław Żurawiński, prezes Morskiej Fundacji Historycznej.

Stocznia Cesarska Development (dawniej działająca pod nazwą Edonia), podejmując formalną współpracę z Morską Fundacją Historyczną stawia sobie za cel ugruntowanie w pamięci dziedzictwa historycznego terenów stoczniowych w Gdańsku. – To zdecydowanie jedna z wartości tego terenu, którą będziemy chcieli zachować i możliwie jak najmocniej podkreślić – deklaruje dyrektor Projektu Stoczni Cesarskiej, Gerard Schuurman. Procesy rewitalizacyjne Stoczni Cesarskiej będą prowadziły do wprowadzenia nowego życia do budynków, które obecnie są w bardzo złym stanie technicznym. Nowe historie chcemy tworzyć z poszanowaniem dotychczasowej historii tego miejsca.

W ramach pierwszego projektu Morska Fundacja Historyczna opracowuje teksty historyczne do „Szlaku Stoczni Cesarskiej”, ścieżki zwiedzania, która już niebawem powstanie na terenie. Dzięki współpracy z Morską Fundacją historyczną, miejsca dotychczas anonimowe dla wielu ludzi staną się rozpoznawalne i połączą się z wydarzeniami, które wielu pasjonatów historii doskonale kojarzy z kart podręczników. – Stocznia Cesarska pełna jest historii, które będziemy chcieli przypominać – mówi Gerard Schuurman. Szlak Stoczni Cesarskiej będzie obejmował plansze z opisem obiektów, znaczenia historycznego miejsca, ale również przyszłości tych terenów.

Krzysztof Król/materiały prasowe

Od redakcji:

Miło nam poinformować, że Fundacja dla Gdańska i Pomorza , która jest naszym wydawcą, również podjęła współpracę z Morską Fundacją Historyczną. Dzięki temu więcej informacji o Stoczni będzie mogło do Państwa docierać. Wyrażamy również nadzieję, że będzie ona owocna i przyczyni się nie tylko do upowszechniania wiedzy, ale również ratowania zabytków stoczniowych.

Gdańsk Strefa Prestiżu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *