W dniu 11 października br. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w sali kinowej na poziomie – 3 odbyła się – w ramach cyklu „Spotkania z historią” – premiera najnowszej książki wydanej przez tę placówkę. Jest to publikacja anglojęzyczna, której pełen tytuł brzmi „Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics”.
Wstęp na spotkanie był wolny.
Poprowadziła je Agata Piedziewicz, kierownik Działu Wydawniczego. Na wstępie przywitał zgromadzonych na sali i wygłosił przemówienie Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Zapoznał gości myślą przewodnią omawianej książki, czyli „arytmetyką wojny”. Zwrócił uwagę na to, jak ważną kwestią są dane liczbowe związane z wojną. Dane dotyczące nie tylko poniesionych strat wojennych, ale również liczebności, jak i uzbrojenia wojsk poszczególnych stron konfliktu biorących udział w konkretnych bitwach. Taka analiza pozwala bowiem na lepsze zrozumienie przebiegu tych wydarzeń; daje odpowiedź, dlaczego jedna ze stron poniosła klęskę. Podał przykład naszego narodu, który we wrześniu 1939 r. z powodu przewagi liczebnej strony niemieckiej oraz dodatkowo ataku wojsk sowieckich, przy braku pomocy ze strony państw zachodnich, musiał zostać pokonany. Profesor odniósł się również do aktualnej sytuacji geopolitycznej na Wschodzie Europy, czyli do toczącej się wojny na Ukrainie.
Książka ta jednakowoż nie byłaby zbyt atrakcyjna dla czytelnika, gdyby zawierała tylko same dane statystyczne. Autorom zależało też na tym, by przemawiała do szerokiego grona odbiorców, również do młodych czytelników. Dlatego wybrali niecodzienną formę przekazu, jaką są infografiki, a także archiwalne fotografie oraz mapy. Charakterystycznym elementem przewijającym się przez całą książkę jest oś czasu. Pozwala na zachowanie chronologii przedstawionych wydarzeń, czyli wybranych przez autorów piętnastu bitew, do których doszło w czasie II wojny światowej.
Redaktorzy książki, czyli Natalia Gawryluk (redaktor naczelny, grafik i projektant publikacji) i Karol Szejko (redaktor naczelny, zarazem współautor książki) zapoznali przybyłych na to spotkanie gości z okolicznościami, jakie towarzyszyły pracy nad tą publikacją; trudnościami, na jakie w międzyczasie napotykali. Poszczególne etapy powstawania tej książki zilustrowali za pomocą slajdów. Pracę tę wspominali jako żmudną, acz emocjonującą. Było to przedsięwzięcie ambitne, niełatwe, czasochłonne dlatego zaangażowany był w jego realizację zespół dwudziestu muzealników. Autorom towarzyszył pośpiech, gdyż zależało im na wydaniu książki przed zaplanowaną na 12 – 13 października konferencją „World Battlefield Museums Forum”, organizowaną również przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zresztą uczestnicy tej konferencji wzięli liczny udział we wtorkowej promocji tej książki.
Jej autorzy planują wydanie wersji polskojęzycznej. Zamierzają też pracować nad kolejnym tomem tej publikacji.
Jak wspomniałam, wydarzenie to odbyło się w ramach cyklu „Spotkania z historią”. Zgodnie z tradycją w drugiej części spotkania goście mogli zadawać pytania autorom. Książkę tę można było kupić przy wejściu do sali kinowej, a po zakończonym spotkaniu otrzymać autografy jej autorów. Teraz jest dostępna w punkcie sprzedaży w budynku Muzeum, a niebawem pojawi się w sklepie internetowym muzeum.