Dlaczego św. Mikołaj dwukrotnie przynosi prezenty, 6 grudnia i 25 grudnia? To z powodu reformy kalendarza. Pierwotne stare święto 6 grudnia wypadło w nowym kalendarzu 25 grudnia. I tak podwójnie zostało.

Św. Mikołaj zadziwił wszystkich już po narodzeniu. Jak mówi „Złota legenda” – średniowieczny zbiór żywotów świętych i  legend hagiograficznych – noworodek stanął na nogach już podczas pierwszego mycia i pomodlił się. Ta scena znalazła się na obrazie z 1425 r., ale również w innych dziełach ikonograficznych.

Kąpiel św. Mikołaja po narodzeniu

Generalnie był karmiony mlekiem, ale pościł w środy i piątki do zachodu Słońca. Kolejna scena przedstawia moment wrzucania przez Mikołaja sakiewki z pieniędzmi do pokoju. Dwie sakiewki leżą już na łóżku. Te trzy kobiety miały być sprzedane do domu publicznego, ponieważ ich ojciec nie mógł je wyposażyć, by wydać za mąż. Był to kiedyś bogaty kupiec, ale przez swoje skąpstwo stracił majątek.

Św. Mikołaj wrzuca sakiewki z pieniędzmi

Trzecia scena to wskrzeszenie trzech uczniów, zamordowanych przez karczmarza za to, że mu nie zapłacili za pobyt. Ukrył ich zwłoki w beczkach z solanką. Mikołajowi przyśniło się to, gdy przebywał w tej gospodzie, i tak uratował młodzieńców.

Wskrzeszenie trzech uczniów

Obecny wizerunek św. Mikołaja to nie wymysł Coca Coli. Owszem, koncern skomercjalizował go, ale po raz pierwszy opisano w ten sposób świętego w 1823 r. i uczynił to Clement Clarke Moore w wierszu „Noc wigilijna”. Pierwszy rysunek pojawił się 1 stycznia 1881 r., wykonany przez karykaturzystę Thomasa Nasta. Opublikował on serię ilustracji św. Mikołaja rozdającego prezenty żołnierzom biorącym udział w wojnie secesyjnej.

Św. Mikołaj Thomasa Nasta

W 1957 r. zbadano relikwie św. Mikołaja, a w 2013 r. Caroline Wilkinson, brytyjska antropolog, zrekonstruowała jego twarz. Święty miał 167 cm wzrostu, mocną budowę ciała, zmarł w wieku 72-80 lat.

Wygląd św. Mikołaja wg Caroline Wilkinson

Anna Pisarska-Umańska

One thought on “Dlaczego św. Mikołaj dwukrotnie przynosi prezenty?

  • Proszę podać źródło tego, że „Pierwotne stare święto 6 grudnia wypadło w nowym kalendarzu 25 grudnia”. I o jaką reformę kalendarza chodzi?

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.