Portal Miasta Gdańska za 3 600 000 zł i zasady jego funkcjonowania budzą wątpliwości aktywistów miejskich. Przedstawiciele Lepszego Gdańska i Gdańska Obywatelskiego żądają wyjaśnień dotyczących kosztów i zasad funkcjonowania portalu.

Gdańscy aktywiści krytykują miejski portal

Na naszych łamach opisywaliśmy koszty funkcjonowania strony Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz wydatki na promocje miasta w mediach.

Strona gdansk.pl wzbudza kontrowersje od momentu powstania. Oprócz kosztów wątpliwości wzbudza też status zatrudniania byłych dziennikarzy z trójmiejskich mediów. Redaktorem naczelnym portalu został były dziennikarz Gazety Wyborczej Trójmiasto. Również treść zamieszczanych artykułów sprawia wrażenie propagandowych i dyspozycyjnych dla władz miasta.

– Już w 2015 r. sprzeciwialiśmy się powołaniu portalu gdansk.pl jako medium publicznego samorządu miasta Gdańska. Wskazywaliśmy wówczas na istotne wątpliwości, zarówno prawne, jak i związane ze stanem demokracji w mediach wskutek powstania tego portalu. Wskazywaliśmy również na ryzyko, że portal będzie ssał duże pieniądze z budżetu mieszkańców. W tej chwili mamy potwierdzenie o 3, 6 mln zł, które portal ma pochłonąć w tym roku. To nas wzburzyło! – Powiedział na dzisiejszym briefingu prasowym Piotr Dwojacki z Gdańska Obywatelskiego.

Łukasz Cora ze stowarzyszenia Lepszy Gdańsk dodał – To dużo więcej, niż obie witryny miejskie Gdyni i Sopotu razem wzięte! Gdynia to 26 tys. zł,w perspektywie 140 tys. zł, wydatków na portal miejski, a Sopot to zaledwie 10 tys. zł. Istnieje realna obawa, co do tego że gdansk.pl substytuuje działalność komercyjnych mediów, co nie powinno mieć miejsca, bo jest naruszeniem wolności prasy.

Zdaniem miejskich aktywistów Miasto Gdańsk powinno powrócić do poprzedniej formuły strony internetowej czyli takiej, którą prowadzili pracownicy Urzędu Miejskiego i biura prasowego prezydenta.

Przypominamy że w roku 2016 koszty działania strony gdansk.pl to 2 360 000 zł + 1 119 207 zł za zewnętrzną obsługę medialną i promocję (bez portalu).
Na rok 2017 zarezerwowane jest 3 600 000 zł, obecnie nie znamy kwoty za obsługę i promocję medialną Miasta Gdańska w roku 2017.

Andrzej Ługin

One thought on “Gdański portal miejski – pytania o koszty

  • Przecież od razu wiadomo, że skoro portal kosztuje 3,6 mln to jest to przekręt. Ile z tego weźmie sobie prezydent, 1mln, 500tys zł? Złodzieje.

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.