Czternastego października minęła druga rocznica śmierci znanego gdańskiego architekta, pedagoga, wykładowcy akademickiego, Leopolda Taraszkiewicza, który zasłynął jako projektant wielu budowanych po wojnie kościołów w naszym kraju oraz wnętrz odbudowywanych po wojnie świątyń.

Warto przybliżyć jego sylwetkę.

Otóż Leopold Witold Taraszkiewicz urodził się 11 IX 1925 r. w Szumsku koło Wilna. Już w czasie drugiej wojny światowej podjął studia na Wydziale Budowlanym Wyższej Szkoły Technicznej w Wilnie. W latach 1945-50 studiował na Politechnice Gdańskiej na Wydziale Architektury.
Już podczas studiów został zatrudniony w gdańskim „Miastoprojekcie”, gdzie z czasem został głównym projektantem. W 1951 r. podjął pracę w swojej Alma Mater, w Katedrze Projektowania Architektury Miejskiej. Równolegle w latach 1952-54 pracował w gdańskiej PWSSP. W latach 1956-57 pracował na Politechnice Szczecińskiej. W 1965 r. obronił pracę doktorską pt. „Wpływ ruchu turystycznego na ukształtowanie nadmorskich miejscowości (w świetle analizy wartości turystycznych strefy nadmorskiej województwa gdańskiego)”.
W 1967 r. odbył półroczny staż w Bukareszcie w Instytucie Architektury Ion Mincu.
Od 1982 r. pracował na Politechnice Gdańskiej na etacie docenta. Został kierownikiem Katedry Architektury Mieszkaniowej na Wydziale Architektury. W 1989 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. W latach 1998-2002 pełnił funkcję prodziekana ds naukowych Wydziału Architektury. W latach 1971-74 wchodził w skład Zarządu Stowarzyszenia Architektów Polskich,Oddział Wybrzeże.

Od 1972 r. był członkiem kościelnych komisji związanych ze współczesną sztuką sakralną diecezji gdańskiej, a od 1976r także diecezji pelplińskiej. Był także członkiem Pomorskiej  Okręgowej Izby Architektów RP.

Wykonał ponad siedemdziesiąt projektów dotyczących budynków użyteczności publicznej, zwłaszcza świątyń. Wiele z nich zrealizowano. Należą do nich:

kościół NSJ w Śródmieściu Gdyni , ul. Armii Krajowej 46 (którego współautorem był prof. Jan Borowski) 1957-66 r.

kościół św. Józefa w Gdyni-Leszczynkach, ul. Stefana Ramułta 13, 1960-67 r.

kościół Świętej Rodziny w Gdańsku-Stogach, ul. Rozłogi 4/6- 1968 r.

kościół Matki Bożej Różańcowej (popularnie zwany „okrąglakiem”) na gdańskim Przymorzu, Plac NMP 1, 1971-76 r.

kościół Świętych Polskich Braci Męczenników, Bydgoszcz, os.Wyżyny, ul. ks. J.Popiełuszki 3, 1976 r.

kościół Matki Bożej  Wspomożenia Wiernych w Rumi, ul. Dąbrowskiego 26, 1979 r.

źródło: http://www.rumia.esalezjanie.pl

kościół św. Bartłomieja Apostoła w Śmiłowicach 1980 r.

źródło: http://smilowice.pl

kościół NMP Matki Kościoła w Świdniku, ul. Kard. S.Wyszyńskiego 32 (współautorem był Andrzej Rożeński), 1977-85 r.

źródło: okraglykosciol.pl fot.Mariusz Kiryła

kościół NSJ we Włocławku, ul. Ostrowska 8, 1981-92 r.

źródło: http://www.parafia-nsj.com.pl

kościół Matki Bożej  Miłosierdzia w Radomiu, ul. A. Struga 31A, 1978-88 r.

 

kościół Matki Bożej Saletyńskiej w Sobieszewie, przy ul. Pieszej 1 (współautorem był syn Antoni, także architekt) 1989-95 r.

zespoły budynków sakralnych: w parafii NMP Matki Kościoła w Tczewie-Suchostrzygach, ul.Rokicka 1, 1978 r., 1982-1998 (współautor Andrzej Rożeński)

źródło: http://www.nmp-tczew.pelplin.opoka.org.pl

Leopold Taraszkiewicz zaprojektował również wnętrza (zwłaszcza wystrój prezbiterium) przedwojennych kościołów – św. Andrzeja Boboli przy ul. Mickiewicza w Gdańsku-Wrzeszczu i św. Stanisława Biskupa przy al. Legionów w tej samej dzielnicy.

Otrzymał następujące odznaczenia: w 1977 r. Benemerenti przyznane przez papieża Pawła VI, odznaczenie im. Brata Alberta , medal „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej” oraz medal Księcia Mściwoja II w 2010 r.

Projekty, wykonane zespołowo, pod  kierunkiem Leopolda Taraszkiewicza zgłoszone jako prace konkursowe:

  • projekt wnętrza stacji Metra „Plac Teatralny” w Warszawie (1953 r.) – współautorzy: architekci: Jerzy Bojarski, Wacław Rembiszewski,  Kazimierz Biszewski, Ryszard Semka oraz malarze (projekt wystroju malarskiego): Teresa Pągowska, Gabriel Rechowicz i Kazimierz Ostrowski – II nagroda równorzędna;
  • projekt architektoniczno-urbanistyczny rozbudowy Politechniki Gdańskiej (1969r.), współautorzy: Marian Chomicki, Jerzy Kaczorowski, Józef Schulz – II nagroda;
  • projekt koncepcyjny urbanistyczno-architektoniczny śródmiejskiego centrum usługowego miasta Białegostoku (1975 r.), współautorzy: Bazyli Domsta, Andrzej Rożeński – wyróżnienie równorzędne;
  • projekt koncepcyjny urbanistyczno-architektoniczny dzielnicowego ośrodka usługowego Rubinkowo w Toruniu (1975 r. ), współautorzy: Bazyli Domsta, Andrzej Rożeński – wyróżnienie II stopnia.

Leopold Taraszkiewicz zmarł 14 X 2014 r. Pochowany został na cmentarzu w Oliwie.

Maria Sadurska

 

 

One thought on “Projektant świątyń

  • No i co w związku z tym, ze masz tytuły naukowe i bogate doświadczenie jak finał prac jest opłakany. Każda z tych budowli jest tak zepsuta architektonicznie, że nadaje się tylko do wyburzenia.

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.