Powyższa fotografia to jedna z 60 kart z publikacji „Alt-Danzig (Charakteristiche Giebelbauten und Portale in Danzig aus der Zeit vom 14. bis 18. Jahrhundert)”, która została wydana przez wydawnictwo R.Th. Kuhn w 1901 roku. Do publikacji doszło z  inicjatywy Zachodniopruskiego Stowarzyszenia Architektów i Inżynierów.

Wydanie to zawiera 60 kart o wymiarach 24 cm x 32 cm, na których znajduje się 115 zdjęć przedstawiających portale i szczyty gdańskich kamienic i spichlerzy (jest również kilka innych budynków XIX wiecznego Gdańska), wykonanych przez  Rudolfa Theodora Kuhna. Każdy miłośnik starego Gdańska zna to nazwisko i wie, że prace tego fotografa to Biblia wśród gdańskich kart i pocztówek.

Niedawno Fundacja dla Gdańska i Pomorza zakupiła kompletny album – wszystkie karty wraz z przedmową Heinricha Lehmbecka, królewskiego radcy budowlanego w Gdańsku oraz przewodniczącego Stowarzyszenia. Całość znajdzie się w zasobach Muzeum Pomorza i będzie dostępna do użycia niekomercyjnego. Obecnie trwają prace opisujące, ale już niebawem będzie można cieszyć oczy detalami gdańskich kamienic.

Anna Pisarska-Umańska

Dodaj opinię lub komentarz.