Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorz Berendt zaprasza do udziału w wydarzeniach organizowanych 17 września 2022 roku w ramach obchodów 83. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

W ramach obchodów o godz. 13:00 odbędzie się wernisaż wystawy „Kijów 2022. Raport z jednego dnia”. Ekspozycja prezentuje prace fotografki Oleny Shovkoplias. Zdjęcia powstały na zlecenie Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej, artystka w jeden dzień przygotowała spontaniczny reportaż przedstawiający ulice ukraińskiej stolicy wiosną 2022 roku. Prace oglądać będzie można do 17 października br., na placu przed budynkiem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wstęp wolny.

W tym dniu odbędą się także spacery muzealne, w czasie których przedstawiona zostanie m.in. polityka sowietyzacji zajętych terenów, mająca na celu brutalne złamanie polskiego ducha narodowego. Wydarzenie skierowane jest do osób powyżej 15. roku życia (osoby niepełnoletnie wraz z opiekunem). Tego dnia spacery muzealne obędą się o godz.: 12:00 i 14:00. Obowiązują zapisy. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

O godz. 19:00 na Sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w wykonaniu aktorów Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie, prezentowany będzie spektakl „Zapiski oficera Armii Czerwonej”. Sztuka bazuje na dramatycznych wydarzeniach początku II wojny światowej i napaści Armii Czerwonej na ziemie polskie. Akcja rozgrywa się w Wilnie, w Lidzie i okolicach. Spektakl stanowi psychologiczny zapis mentalności sowieckiej w czasach stalinowskich. Bilety wyprzedane.

Gdańsk Strefa Prestiżu

materiały prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.