Muzeum II Wojny  Światowej w Gdańsku zaprezentowało wyjątkową wystawę poświęconą żołnierzom, którzy zginęli w walce o niepodległą Polskę. Wystawa jest unikatowa, bo prezentowane na niej fotografie poddano koloryzacji. Na planszach można zobaczyć odnowione fotografie m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego, gen. Augusta Emila Fieldorfa czy Zdzisława Badochę działającego w konspiracji pod pseudonimem „Żalazny”.

Wyjątkowe fotografie w Muzeum II Wojny Światowej
Wyjątkowe fotografie w Muzeum II Wojny Światowej

Wystawa została stworzona w związku z przypadającym na początek listopada uroczystościami Wszystkich Świętych. Na planszach o wymiarach 1 x 2 metry widnieją kolorowe, nigdzie dotychczas nieprezentowane w tej formie, kolorowe fotografie wspomnianych: rtm. Witolda Pileckiego, gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, Zdzisiaława Badochy „Żelaznego”, ale również gen. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadka”, gen. Stefana Roweckiego „Grota”, mjr Henryk Dobrzańskiego “Hubala”, mjr  Józefa Kurasia „Ognia”, ppłk Łukasza Cieplińskiego  „Pługa”, kpt. Rajmunda Rajsa „Burego”, por. Mariana Płucińskiego „Mścisława”, ppor. Henryka Wieliczko „Lufy”, czy kpt. Stanisław Sojczyńskiego ps. „Warszyca”.

Żaden z wyżej wymienionych żołnierzy, chociaż wszyscy jak jeden brat zginęli w walce  o najwyższe wartości, nie doczekał się własnego, zasłużonego grobu.

Każdy z tych bohaterów nie dość, że został zamordowany za walkę o najwyższe wartości, to jeszcze do dziś nie doczekał się własnego, zasłużonego grobu. Stąd wspominanie tych postaci w okresie święta wszystkich świętych ma potrójny wymiar – religijny, narodowy oraz wymiar najzwyklejszej przyzwoitości. Przyzwoitości, w której każdy zmarły zasługuje na choćby symboliczny grób – powiedział dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej

Wyjątkowe fotografie w Muzeum II Wojny Światowej
Wyjątkowe fotografie w Muzeum II Wojny Światowej

Zdjęcia, które działają na wyobraźnię
Retuszowaniu, a następnie koloryzacji starych zdjęć dokonał gdański grafik Wiktor Orłowski. Autorem wystawy jest Mateusz Błażewicz. Jak sam mówi, kolorowe zdjęcia działają na wyobraźnię. Czynią historyczne postaci bardziej autentycznymi.

Wyjątkowe fotografie w Muzeum II Wojny Światowej
Wyjątkowe fotografie w Muzeum II Wojny Światowej

Koloryzacja zdjęć przywraca autentyczność zdarzeniu i ludziom. Czyni je bliższymi współczesnym. Oglądając takie zdjęcia, odnosi się wrażenie, że postaci na nich przedstawione żyły w nie tak odległych czasach, jak sugerują to zazwyczaj fotografie czarno-białe –  powiedział Mateusz Błażewicz, autor wystawy.

Wystawa będzie prezentowana do 6 listopada, na poziomie „-3” Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Andrzej Ługin

3 thoughts on “Wyjątkowe fotografie w Muzeum II Wojny Światowej

  • Jak można mordercę Burego stawiać koło bohatera rtm Pileckiego! Koło generała NILA! Oni by Burego relegowali ze społeczeństwa!

    Odpowiedz
  • Na pierwszym zdjęciu widzę dwóch bandytów i bohatera

    Odpowiedz
  • Rozczulamy się nad wątpliwej reputacji „żołnierzami wyklętymi”, a co z prawdziwymi bohaterami z naszego regionu. Z ks. ppłk. Józefa Wrycz; por. Józef Dambek; Augustyn Westphal jak i pozostałych żołnierzy Gryfa Pomorskiego wydanych faszystom przez „żołnierzy wyklętych”.

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.