Mijają dokładnie 2 lata, odkąd przypadkiem powstała Gdańsk Strefa Prestiżu. Pierwszym naszym wpisem na Facebooku było zdjęcie śmietnika przy ulicy Długie Ogrody, pieszczotliwe nazwanym śmietnikiem Agusi. To zdjęcie jest dziś dla nas symbolem stanu estetycznego miasta nad Motławą.

Śmietnik Agusia, rok 2013.

Nie jest ważne, czy mówimy o estetyce reklamowej, ładzie przestrzennym czy samych śmietnikach. Od dwóch lat w samym centrum Gdańska pod tym względem nic się nie zmieniło. Ustawa śmieciowa, były już Referat Estetyzacji czy powołanie menadżera Śródmieścia (początkowo miało być dwóch menadżerów) nie zmieniło niczego – bałagan wydaje się nawet większy.

Sprawa śmietników została jedynie upolityczniona. Ilekroć zawracamy uwagę naszymi kanałami informacyjnymi na wszechogarniający nieporządek spotykamy się z oporem, a nawet agresją władz naszego miasta. Dziwi bardzo, że nawet rzucony papier to dla urzędników miasta sprawa polityczna. Być może jest tak dlatego że w podmiocie, który odpowiedzialny jest za porządek i estetykę, pracują ludzie z klucza partyjnego oraz byli radni miejscy czy „działacze miejscy” popierani przez obecnego prezydenta miasta.

Śmieci i różowa muszla klozetowa na przedprożu przy ulicy Chlebickiej, rok 2015.

Przez ostatnie 2 lata obserwowaliśmy zupełną indolencję urzędniczą w tej dziedzinie. Brud i nieporządek panuje w Gdańsku i nie ma na niego siły.

Agusia jak wyglądała, tak wygląda stając się poniekąd symbolem braku zmian w kwestii estetyki. „Agusia” więc się nie zmieniła.
Ba, wiele osób mówi: nie piszcie o tym, Gdańsk jest przecież taki piękny. Mamy przykrą wiadomość – będziemy pisać po to, by stał się piękniejszy.

Widok z Biskupiej Górki

Co zmieniło się w samej Strefie przez te 2 lata?

Przybyło trochę tekstów, trochę zdjęć. Uruchomiliśmy portal internetowy. Piszą dla nas historycy i przewodnicy, i „zwykli” ludzie, także spoza granic naszego kraju. Gromadzimy zdjęcia – stare i nowe – tworząc swoiste archiwum zmian w Gdańsku. Organizujemy spotkania tematyczne i dokonujemy obywatelskich interwencji.

Rok 1909

Cenimy Wasze polubienia, bo one potwierdzają, że ktoś nas czyta. Staramy się rozszerzać tematykę naszego profilu i strony, by każdy znalazł coś dla siebie. Wkładamy w to ogrom pracy i prosimy o wyrozumiałość, gdy coś jest nie tak. Cenimy życzliwe uwagi, nie lubimy (oczywiście) złośliwego krytykanctwa. Poza tym „oko w oko” jesteśmy całkiem sympatyczni.

A wszystko przez Agusię.

Gdańsk Strefa Prestiżu

Dodaj opinię lub komentarz.