Ponad 62 000 zł otrzymał właściciel willi przy ul. Orzeszkowej 2 w Gdańsku na zabezpieczenie dachu i tarasów willi.

Willa przy ul. Orzeszkowej 2
Willa przy ul. Orzeszkowej 2

Tym zabytkiem szczególnie zainteresowana jest opinia publiczna. W czasach Wolnego Miasta Gdańska mieściła się w niej polska Ekspozytura Inspektoratu Ceł. Nad pomieszczeniami biurowymi były mieszkania, m.in. wyższego urzędnika celnego nadkomisarza Stefana Świdy i jednego z inspektorów celnych. We wrześniu 1939 roku budynek przeszedł w ręce policji gdańskiej i potem SS. Do 1945 roku mieściło się tam dowództwo całego nad okręgu SS „Wisła”, czyli jednostki administracyjnej organów represji III Rzeszy (SS i policji) na cały Okręg Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie. Kiedyś willa była bardzo zadbana – kręte schody, polerowane posadzki, kandelabry i rzeźbione drzwi. W czasach PRL była tu izba wytrzeźwień. W 2004 r. willa została sprzedana.

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków przyznał w 2018 roku 640 000 zł dotacji. W tym roku otrzymało ją 19 obiektów zabytkowych z terenu Pomorza.

Dotację – 67 000 zł otrzymała Parafia Rzymskokatolicka pw. św Barbary w Kokoszkowach z przeznaczeniem na prace konserwatorskie przy gotyckich malowidłach w świątyni. 65 000 zł otrzymał Klub Wysokogórski „Trójmiasto” na konserwację murów ceglanych i tynków Baszty Białej w Gdańsku.

Oprócz obiektów sakralnych konserwator w tym roku przyznał dotację także na projekt budowlany odbudowy domu po pożarze w Jazowej czy stadninie koni w Miłosnej na remont pokrycia dachowego krytej ujeżdżalni.

Pełen spis przyznanych w tym roku dotacji

Gdańsk Strefa Prestiżu

7 thoughts on “Willa przy ul. Orzeszkowej 2 otrzyma dotację

 • Dzień dobry, ze smutkiem i grozą patrzę na willę przy ul. Orzeszkowej 2 w Gdańsku.
  A co na to Właściciel obiektu!!?? Komu została willa sprzedana…
  Dlaczego ten obiekt został tak mocno zaniedbany Panie Konserwatorze Zabytków????

  Odpowiedz
 • Pan Konserwator zapomniał dodać, że w historii obiektu jest jeszcze smakowity epizod jak ulokowanie w tejże wili Domu Składowego na złoto sławnej firmy Amber Gold!!!
  Po stanie obiektu można było z góry wnosić jakie będą losy tegoż złota.

  Odpowiedz
 • Od kiedy właściciel jest właścicielem? Co w tym czasie zrobił? Co i kiedy zamierza zrobić z tym obiektem? W jakim celu jest właścicielem?

  Odpowiedz
 • Pamietam ze miescily sie tam Milicyjne Konsumy.. Nie rozumiem czemu dotacje sa przyznawane na prywatne inwestycje???? Skoro ktos to kupil to jest zobowiazany do utrzymania tego obiektu z wlasnych funduszy albo niech to odsprzeda Miastu wtedy zrozumiem dotacje gdy obiekt bedzie do uzytku publicznego.. Dotacje na Koscioly ????To juz kpina… To dotujcie tez mlodym zakup mieszkan… wiekszy bedzie z tego pozytek.

  Odpowiedz
  • Chłopie, co Ty tu wypisujesz? Na całym świecie kościoły stanowiące zabytek otrzymują dotacje, tak jak wszystkie pozostałe zabytki.

   Odpowiedz
 • Komu Adamowicz sprzedał ten zabytek?!! To kolejna jego afera!!! Takie zabytki sprzedawane są tym, którzy posiadają środki własne na ich utrzymanie. Dotacje do nakładów właściciela przyznawane mogą być tam, gdzie ze względu na szczególny charakter zabytku, koszty remontu są olbrzymie.

  Odpowiedz
  • Szkoda, że już nie ma Różyckiego bo (na pewno z polecenia Adamowicza) zajął by się tą sprawą. A nowi prokuratorzy?

   Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.