Aleksander Masłowski
Aleksander Masłowski, z wykształcenia prawnik, z zamiłowania historyk. Twórca Akademii Rzygaczy, internetowego portalu skupiającego amatorskich badaczy historii Gdańska. Autor wykładów monograficznych, felietonów i opracowań z zakresu szczegółowej historii Gdańska. Licencjonowany miejski przewodnik turystyczny, ukazując piękno Gdańska tysiącom turystów.
Od 2011 r., we współpracy z iBedekerem organizuje i prowadzi tematyczne spacery przeznaczone dla mieszkańców Gdańska, skupione na historii poszczególnych dzielnic miasta. W spacerach tych, których w samym tylko 2015 r. odbyło się 6, a łącznie ponad ponad 20, bierze udział przeciętnie około 300 osób, rekordowa liczba uczestników sięgnęła zaś 450 osób.Od 2012 r. jest wykładowcą Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gdzie regularnie wygłasza wykłady poświęcone historii Gdańska (5 wykładów w 2015 r., 23 łącznie). Monograficzne wykłady prezentuje również na zaproszenie innych instytucji takich jak rady dzielnic, szkoły, fundacje kulturalne, czy Europejskie Centrum Solidarności (6 wykładów w 2015 r.). Współdziała z Instytutem Kultury Miejskiej w ramach projektu „Lokalni przewodnicy”.
Od 2010 r. wydaje tłumaczenia XIX-wiecznej, niemieckojęzycznej literatury poświęconej Gdańskowi, których jest współtłumaczem i autorem opracowania tekstu. Są to:
- W.F. Zernecke, Cały Gdańsk za dwadzieścia srebrnych groszy 1843, wyd. 2010;
- M. Kiesewetter, Dawno temu w Nowym Porcie, wyd. 2010 i 2015;
- E. Püttner, Jaśkowa Dolina i Góra Jana nieopodal Gdańska, wyd. 2015.
- F. v. Duisburg, Wolne Miasto Gdańsk 1809, wyd. 2016.
W 2015 r. prowadził 13 edycję cyklu spotkań historyczno-muzycznych z cyklu „Muzyka w zabytkach starego Gdańska”.
Od 2015 r. uczestniczy w projekcie Fundacji Wspólnota Gdańska pt. „Gdańska Akademia Przedszkolaków”, mającym na celu budzenie postaw obywatelskich i prospołecznych od najwcześniejszych lat, poprzez zaznajamianie dzieci w wieku przedszkolnym z szeregiem zjawisk towarzyszących funkcjonowaniu społeczeństwa, od historii po ekologię. z w ramach którego prowadzona jest edukacja przez zabawę dla pięcio- i sześciolatków. W ramach tego projektu Aleksander Masłowski prowadzi zajęcia zatytułowane „Gdańskie legendy”, oraz w najbliższym czasie rozpocznie kolejne pt. „Wizyta Heweliusza w przedszkolu”.