Fotorelacje

„Wnuk na bruk”. Protest przed MIIWŚ w obronie polskiej polityki historycznej.

Po nominowaniu  prof. Rafała Wnuka na p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w instytucji tej rozpoczęła się demolka.

Na początek usunięto z wystawy troje polskich bohaterów (trzeci bohater zbiorowy): rotmistrza Witolda Pileckiego (wg brytyjskiego historyka prof. Michaela Foota   jednego z sześciu najodważniejszych ludzi świata), św. o. Maksymiliana Kolbe, który w Auschwitz oddał życie za innego człowieka, i bł. rodzinę Ulmów – rozstrzelanych za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej. Zdaniem dyrekcji muzeum osoby te nie pasują do treści, jakie chce ona przekazać współczesnym Polakom i obcokrajowcom, „psują narrację”, „nie pasują”.

Usunięcie polskich bohaterów jest być może pokłosiem osobistych porachunków z dawną dyrekcją muzeum w osobie dr. Karola Nawrockiego i prof. Grzegorza Berendta. Na pewno jest policzkiem wymierzonym Polakom i de facto próbą prowadzenia własnej polityki historycznej wbrew faktom i interesom polskim.

W piątek 28 czerwca odbył się protest przeciwko usunięciu  rotmistrza Pileckiego, o. Kolbe i rodziny Ulmów  z wystawy głównej muzeum. Obszerny zapis wideo znajdziecie Państwo poniżej.

 

Szacuję, że – mimo  burzy i niesprzyjającej pogody – stawiło się około tysiąca osób. Padały hasła żądające dymisji prof. Wnuka. Przemawiało wiele osób. Udało nam się zdobyć kilka specjalnie dla nas udzielonych wywiadów.

Anna Pisarska


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.