Fotorelacje

„Wnuk na bruk”. Protest przed MIIWŚ w obronie polskiej polityki historycznej.

Po nominowaniu  prof. Rafała Wnuka na p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w instytucji tej rozpoczęła się demolka.

Na początek usunięto z wystawy troje polskich bohaterów (trzeci bohater zbiorowy): rotmistrza Witolda Pileckiego (wg brytyjskiego historyka prof. Michaela Foota   jednego z sześciu najodważniejszych ludzi świata), św. o. Maksymiliana Kolbe, który w Auschwitz oddał życie za innego człowieka, i bł. rodzinę Ulmów – rozstrzelanych za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej. Zdaniem dyrekcji muzeum osoby te nie pasują do treści, jakie chce ona przekazać współczesnym Polakom i obcokrajowcom, „psują narrację”, „nie pasują”.

Usunięcie polskich bohaterów jest być może pokłosiem osobistych porachunków z dawną dyrekcją muzeum w osobie dr. Karola Nawrockiego i prof. Grzegorza Berendta. Na pewno jest policzkiem wymierzonym Polakom i de facto próbą prowadzenia własnej polityki historycznej wbrew faktom i interesom polskim.

W piątek 28 czerwca odbył się protest przeciwko usunięciu  rotmistrza Pileckiego, o. Kolbe i rodziny Ulmów  z wystawy głównej muzeum. Obszerny zapis wideo znajdziecie Państwo poniżej.

 

Szacuję, że – mimo  burzy i niesprzyjającej pogody – stawiło się około tysiąca osób. Padały hasła żądające dymisji prof. Wnuka. Przemawiało wiele osób. Udało nam się zdobyć kilka specjalnie dla nas udzielonych wywiadów.

Anna Pisarska

Dodaj opinię lub komentarz.