Bruno Barbey zajmował się fotografią wojenną. Ten – obecnie 78-letni – urodzony w Maroko francuski fotograf wybierał się w niebezpieczne rejony świata, by robić zdjęcia wojnie: wojnie domowej w Nigerii, Wietnamie, na Bliskim Wschodzie, w Kambodży, Irlandii Północnej, Iraku, Kuwejcie, Bangladeszu, ale także zamieszkom studenckim w Paryżu w 1968 r.

Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Harry Ransom Center w Austin jako część kolekcji Magnum Photos (międzynarodowej spółki zrzeszającej fotografów). Harry Ransom Center to szacowne teksańskie archiwum, muzeum i biblioteka w jednym, gromadzące  artefakty literackie i kulturowe ze Stanów Zjednoczonych, Ameryki Łacińskiej i Europy.  Jest tam 36 milionów rękopisów literackich, milion książek, pięć milionów fotografii i ponad 100 000 dzieł sztuki, m.in.:

 • Biblia Gutenberga
 • biblioteka wczesnośredniowiecznych sztuk teatralnych i książek teatralnych, w tym Williama  Szekspira z 1623 r.
 • pierwsza edycja „Alicji z Krainy Czarów” z 1865 r.
 • kolekcje rękopisów  Jamesa Joyce’a, Grahama Greene, Gabriela Garcia Marquez
 • biurko Edgara Allana Poe
 • dokumenty Petera O’Toole i Tennessee Williamsa
 • kostiumy i taśmy  przesłuchań  z „Przeminęło z wiatrem”
 • okulary Glorii Swanson
 • XVI-wieczny globus zaprojektowany przez Gerardusa Mercatora
 • deklaracja Napoleona Bonaparte
 • dokumenty Watergate

Jednak w roku 1967 oraz w latach 70- i 80-tych, odrzucając etykietę fotografa wojennego, Bruno Barbey pojawił się w Polsce. Fotografował ją w różnych okresach czasu, co zaowocowało wydaniem w 1982 albumu „Polska”. Z punktu widzenia marketingowego wydanie takiej pozycji rok po wprowadzeniu stanu wojennego musiało być strzałem w dziesiątkę.

W latach 1967 (wizyta prezydenta Francji Charlesa de Gaulle’a) i 1981 Barbey przybył do Gdańska. Ten ostatni rok zwłaszcza zaowocował serią zdjęć naszego miasta – klimatycznych, wręcz mrocznych w swojej kolorystyce.  Przybył również w roku 2018 i te zdjęcia są już „pogodniejsze”. Zainteresowanie fotografa wzbudziła plaża.

Zdjęcie, które umieściłam jako pierwsze, bije na naszej fejsbukowej stronie rekordy polubień. Tak wygląda to miejsce aktualnie -> LINK

A poniżej galeria zdjęć Bruno Barbeya. Najpierw rok 1967, wizyta prezydenta Francji w Oliwie, na Westerplatte i na Wojskowym Cmentarzu Francuskim na Suchaninie.

Następnie rok 1981 i I Zjazd Solidarności

Rok 1981 w Wejherowie, Malborku i na Kaszubach

Sopot w tym samym roku..

… oraz Gdynia na statku szkoleniowym

Teraz Gdańsk w 1981, jest coś smutnego w tych zdjęciach:

I na koniec rok 2018

Link do galerii Bruno Barbeya na stronie Magnum Photos.

Anna Pisarska-Umańska


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.