Wydarzenie: „Czarni huzarzy i inni”
Czas: 23 marca 2019 r. godz. 15.00 wernisaż, 16.00 wykład
Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku ul. Mariacka 26
wstęp: wolny

Olbrzymie zainteresowanie „Huzarami Śmierci” po wydaniu książki Wojciecha Gruszczyńskiego „Leibhuzaren. Historia Czarnych Huzarów” sprawia, że znów o nich mówimy i pokazujemy eksponaty z nimi związane!

Kufel, Fot eksponatu: Adam Kamrowski/MAG
Kufel, Fot eksponatu: Adam Kamrowski/MAG

Fundacja dla Gdańska i Pomorza, portal Gdańsk Strefa Prestiżu, Gdański Kantor Wydawniczy, Wydawnictwo Region oraz Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zapraszają w sobotę 23 marca br. na dwa wydarzenia.

O godz. 15.00 w Muzeum otwieramy wystawę „Czarni huzarzy i inni. Rezerwistyka Gdańska przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów Andrzeja Walasa”.

To niezwykle ciekawy zbiór kilkudziesięciu przedmiotów związanych z wojskową obyczajowością przełomu XIX i XX wieku. Szczególne święto, jakim było przejście pruskiego żołnierza do rezerwy upamiętniano m.in. ozdobnymi kuflami lub innymi przedmiotami związanymi z wojskiem. Na potrzeby licznych jednostek wojskowych stacjonujących wówczas w Gdańsku wykonywano też szereg ozdobnych i pamiątkowych przedmiotów, m.in. z porcelany.

To właśnie te specyficzne, nierzadko kunsztowne i eleganckie „gadżety” będziemy mogli podziwiać na muzealnej wystawie przygotowanej ze zbiorów oliwskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa, znanego sportowca, a także społecznika. Pozyskiwane przez lata kufle, talerze, filiżanki, obrazy oraz elementy wyposażenia wojskowego tworzą barwny zbiór pokazujący trochę inne – często lekkie i zabawne – oblicze pruskiej armii. Na wystawie nie zabraknie motywów ze słynną huzarską czaszką, wzbogaci ją także multimedialny pokaz pocztówek ze zbiorów Andrzeja Walasa i Krzysztofa Gryndera.

Po wernisażu, o godz. 16.00 zapraszamy na wykład Wojciecha Gruszczyńskiego. Autor „Leibhuzarów” ponownie zabierze nas w historyczną podróż, tym razem nie tylko w klimatach „huzarskich”. Pełen ciekawostek i mało znanych faktów wykład poprowadzi nas przez dzieje budzącego grozę wojennego symbolu. „Historia trupiej główki” to tytuł wykładu, którego treści wszyscy się już domyślamy. W czasie prezentacji także nie zabraknie ciekawych materiałów zdjęciowych.

Wystawę „Czarni Huzarzy” zaplanowano do 26 kwietnia – otwarta w godzinach pracy muzeum.

Link do Wydarzenia na Facebooku.

Wstęp wolny, zapraszamy!

Gdańska Strefa Prestiżu


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.