Wydarzenie: „Czarni huzarzy i inni”
Czas: 23 marca 2019 r. godz. 15.00 wernisaż, 16.00 wykład
Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku ul. Mariacka 26
wstęp: wolny

Olbrzymie zainteresowanie „Huzarami Śmierci” po wydaniu książki Wojciecha Gruszczyńskiego „Leibhuzaren. Historia Czarnych Huzarów” sprawia, że znów o nich mówimy i pokazujemy eksponaty z nimi związane!

Kufel, Fot eksponatu: Adam Kamrowski/MAG
Kufel, Fot eksponatu: Adam Kamrowski/MAG

Fundacja dla Gdańska i Pomorza, portal Gdańsk Strefa Prestiżu, Gdański Kantor Wydawniczy, Wydawnictwo Region oraz Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zapraszają w sobotę 23 marca br. na dwa wydarzenia.

O godz. 15.00 w Muzeum otwieramy wystawę „Czarni huzarzy i inni. Rezerwistyka Gdańska przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów Andrzeja Walasa”.

To niezwykle ciekawy zbiór kilkudziesięciu przedmiotów związanych z wojskową obyczajowością przełomu XIX i XX wieku. Szczególne święto, jakim było przejście pruskiego żołnierza do rezerwy upamiętniano m.in. ozdobnymi kuflami lub innymi przedmiotami związanymi z wojskiem. Na potrzeby licznych jednostek wojskowych stacjonujących wówczas w Gdańsku wykonywano też szereg ozdobnych i pamiątkowych przedmiotów, m.in. z porcelany.

To właśnie te specyficzne, nierzadko kunsztowne i eleganckie „gadżety” będziemy mogli podziwiać na muzealnej wystawie przygotowanej ze zbiorów oliwskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa, znanego sportowca, a także społecznika. Pozyskiwane przez lata kufle, talerze, filiżanki, obrazy oraz elementy wyposażenia wojskowego tworzą barwny zbiór pokazujący trochę inne – często lekkie i zabawne – oblicze pruskiej armii. Na wystawie nie zabraknie motywów ze słynną huzarską czaszką, wzbogaci ją także multimedialny pokaz pocztówek ze zbiorów Andrzeja Walasa i Krzysztofa Gryndera.

Po wernisażu, o godz. 16.00 zapraszamy na wykład Wojciecha Gruszczyńskiego. Autor „Leibhuzarów” ponownie zabierze nas w historyczną podróż, tym razem nie tylko w klimatach „huzarskich”. Pełen ciekawostek i mało znanych faktów wykład poprowadzi nas przez dzieje budzącego grozę wojennego symbolu. „Historia trupiej główki” to tytuł wykładu, którego treści wszyscy się już domyślamy. W czasie prezentacji także nie zabraknie ciekawych materiałów zdjęciowych.

Wystawę „Czarni Huzarzy” zaplanowano do 26 kwietnia – otwarta w godzinach pracy muzeum.

Link do Wydarzenia na Facebooku.

Wstęp wolny, zapraszamy!

Gdańska Strefa Prestiżu

Dodaj opinię lub komentarz.