W tym wyjątkowym czasie powinniśmy podejmować wyjątkowe decyzje w wyjątkowy sposób. To piękne zdanie zamykało list Grupy inicjatywnej Porozumienia dla kultury do panów: Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego i Władysława Zawistowskiego, Dyrektora Departamentu Kultury UMWP.

Kultura restart
Kultura restart

Środowiska, artyści sfery kultury pozainstytucjonalnej Pomorza podjęli wspólnie prace mające na celu uratowanie tego wrażliwego obszaru kultury, stworzonych przez lata form istnienia, tworzenia i edukowania, i oczywiście samych ludzi – artystów, animatorów, którzy ten sposób życia, ale przecież i pełnienia społecznej misji wybrali, a teraz, w wyniku obostrzeń i uwarunkowań stanu epidemicznego znaleźli się w sytuacjach dramatycznych.

W sobotę, 6 czerwca 2020 roku, w siedzibie Gdańskiej Szkoły Artystycznej we wrzeszczańskim Manhattanie, odbyło się pierwsze zorganizowane w realu spotkanie firmowane przez Porozumienie dla kultury, nazwane: Kultura restart: Pilne Spotkanie Ludzi Kultury.

Wydarzenie rozpoczął spektakl Teatru 3.5 z Dzierzgonia, zatytułowany: Sztetl-Welt op. 4 „z widokiem na Lesbos”/Kwarantanna. Następnie uczestnicy mogli wziąć udział w odbywających się równolegle w różnych salach, rozmowach problemowych ze specjalistami.

Prawnik, radca prawny, adwokat, pani Katarzyna Ciechocińska prowadziła rozmowę na temat: Tarcza antykryzysowa – teraz i w przyszłości – jak zadbać o swoje interesy? (Z podtytułem: Nie bój się urzędu, i: co urząd może ci dać?)

Politolog, absolwentka Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie, podyplomowych studiów w SGH i UW, prezesująca fundacji Róbmy swoje dla kultury, pani Agnieszka Labenz, prowadziła rozmowę na temat: Jak skutecznie pozyskać dotacje na działania kulturalne?

Specjalista z zakresu prawa gospodarczego, w tym korporacyjnego, upadłościowego i restrukturyzacyjnego, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UG oraz Chicago – Kent College of Law, pan Marcin Żytny poprowadził rozmowę na temat: Prawo autorskie w internecie. Aktywista i prosument kultury, redaktor naczelny Gazety Świętojańskiej, członek Pomorskiej Rady Kultury oraz m.in. twórca Kongresu Kultury Pomorskiej, pan Piotr Wyszomirski poprowadził rozmowę na temat: Akcja społeczna jako sposób na rozwiązywanie problemów i budowanie wspólnoty.

Absolwent Harvard Business School, Prezes Zarządu w: Polska Sieć Windykacji sp. z o.o., Prezes Zarządu w StreetData sp. z o.o., pan Dominik Wieliński poprowadził rozmowę na temat: Zdrowy biznes w czasie choroby.

Zwieńczeniem dnia było Otwarte spotkanie zespołu antykryzysowego w kulturze.

Zbigniew Sajnóg

Dodaj opinię lub komentarz.