Cykl wydarzeń Błogosławieni Kapłani polscy w Wolnym Mieście Gdańsku
- 15.11. godz. 19:00
kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Gdańsku
- 06.12. godz. 17:00
kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku - 13.12. godz. 16:30
kościół pw. Chrystusa Króla w Gdańsku
Każdy koncert z cyklu „Błogosławieni Kapłani polscy w Wolnym Mieście Gdańsku” połączony będzie z prelekcją poświęconą wybitnemu duchownemu związanemu z dziejami danej parafii. Referaty wygłoszą pracownicy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Koncerty relacjonowane będą na żywo na profilu Muzeum na Facebooku.
- Pierwszy z koncertów odbędzie się 15 listopada 2020 r. o godz. 19:00 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Gdańsku. Kamil Rutecki przybliży postać i działania bł. ks. Bronisława Komorowskiego na tle sytuacji Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.
- Następne wydarzenie będzie miało miejsce 6 grudnia 2020 r. o godz. 17:00. Tym razem zapraszamy do kościoła pw. św. Jadwigi w Gdańsku, gdzie Kamil Rutecki opowie o bł. ks. Marianie Góreckim i jego działalności wśród Polaków żyjących w Nowym Porcie.
- Ostatni koncert odbędzie się 13 grudnia 2020 r. o godz. 16:30 w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku. W trakcie wydarzenia Kamil Rutecki wygłosi referat o bł. ks. Franciszku Rogaczewskim i Polakach w Wolnym Mieście Gdańsku.
Błogosławieni duchowni, którym poświęcone będą poszczególne wydarzenia, mieli ogromny wpływ na życie i funkcjonowanie Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. To dzięki ich energii powstawały nowe parafie, inicjowane były budowy nowych kościołów. Każdy z nich angażował się w działalność stowarzyszeń religijnych oraz świeckich, które skupiały wokół siebie Polaków, w tym duże grono młodzieży. Mimo niesprzyjającego lub otwarcie wrogiego nastawienia niemieckich gdańszczan do mniejszości polskiej część ze wspominanych duchownych była aktywna społecznie i politycznie, jak choćby bł. ks. Bronisław Komorowski, sprawujący mandat radnego gdańskiego, przejściowo zasiadający także w gdańskim sejmie – Volkstagu. Za swoją patriotyczną postawę 1 września 1939 r. zostali aresztowani przez Niemców i wywiezieni do KL Stutthof, gdzie jako osoby duchowne byli szykanowani i wykorzystywani do najcięższych prac. Za przywiązanie do polskości oraz niezłomną postawę zapłacili swoim życiem.
W programie koncertów znajdziemy pieśni z cyklu Piaśnicki Lament oraz utwory opisujące męczeństwo wymienionych błogosławionych. Autorem kompozycji jest Szymon Chyliński. Poniższe utwory wykona zespół Folk Acoustic – grupa profesjonalnych, pełnych pasji, a także nagradzanych, również na scenie międzynarodowej, muzyków. Językiem sztuki muzycy chcą oddać cześć pamięci tym, którzy ginęli za wolną Polskę.
- Partnerzy: Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika w Gdańsku, Parafia pw. św. Jadwigi w Gdańsku, Parafia pw. Chrystusa Króla w Gdańsku, Muzeum Piaśnickie w Wejherowie
- Patroni medialni: TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Gdańsk Strefa Prestiżu, Gość Niedzielny
Przypominamy również o plenerowej wystawie znajdującej się na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, która przybliża losy Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku Więcej informacji o ekspozycji czasowej znajdziecie Państwo na stronie internetowej Muzeum: „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku”.
Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe